etik-ilkeler-ve-uyum-politikalari

Etik İlkeler ve Uyum Politikaları

Tüpraş olarak, bağlı ortaklıklarımız ve iştiraklerimiz ile birlikte sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal katkı sağlamanın yanı sıra insana ve topluma saygılı bir çalışma ortamı oluşturmanın da sorumluluğunu taşıyoruz. Şirketimizin temel davranış ilkelerini kapsayan Etik İlkelerimiz, şeffaf politika ve standartlarımız; çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın yüksek etik değerlere uygun davranmasını temin etmekte en önemli aracımızdır.

Topluluğumuzun kurucusu Vehbi Koç önderliğinde oluşturulan düşünce hepimiz için yol gösterici niteliktedir: "Tüm ilişkilerimizde adilane, karşılıklı yarar sağlamak amacıyla, iyi niyet ve anlayışla davranmak, yasalara ve ahlak kurallarına daima uymak ilkemizdir".

Kuruluşumuzdan bu yana etik değerlere, şeffaf, adil iş yapış şekline, evrensel insan haklarına ve yasalara uyum anlayışıyla hareket ediyoruz. Parçası olduğumuz Koç Holding’in liderliğinde 2018-2020 yılları arasında yürütülen “Uyum Projesi” kapsamında, hızla değişen dünyanın gereklilikleri doğrultusunda etik anlayışımızı daha da güçlendirmek üzere, Etik İlkeleri’mizi güncelledik.

Video
Video

Etik İlkeler

Uyum Politikaları

Uyum Programı, Tüpraş’ın uyum ile ilgili konularını, riske dayalı bir yaklaşımla belirlemeyi ve yönetmeyi amaçlayan kurallar, politikalar ve prosedürler bütünüdür. Uyum Programı, üst yönetim tarafından desteklenen ve Baş Hukuk ve Uyum Müşavirliği tarafından izlenen kurumsal uyum kültürünü ve Tüpraş genelinde yazılı hale getirilen standartları, tüm çalışanların katılımıyla bir araya getirmektedir.

Tüpraş Uyum Programı’nın temel bileşenleri; önleme, tespit etme ve tepki vermedir.

Aşağıdaki linklerden Tüpraş Uyum Politikaları’na erişebilirsiniz.

Tedarik Zinciri Uyum PolitikasıPDF
Yaptırım ve İhracat Kontrolleri PolitikasıPDF
Hediye ve Ağırlama PolitikasıPDF
Toplumsal Yatırım PolitikasıPDF
Tüpraş Etik İlkeleriPDF
Uyum PolitikasıPDF
Bağış ve Sponsorluk PolitikasıPDF
İnsan Hakları PolitikasıPDF
Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele PolitikasıPDF
Suç Gelirleri Aklanma, Terörizm ve Kitle İmha Silahları Yayılması Finans Engellenme PolitikasıPDF
Rekabet Hukuku Uyum PolitikasıPDF
Kişisel Verilerin Korunması Çerçeve PolitikasıPDF
İhbar PolitikasıPDF
Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık PolitikasıPDF