Tüpraş, Batman Rafinerisi Basın Açıklaması

Tüpraş Batman Rafinerisi Görev Evleri Tesisinde yemek hizmeti veren firma çalışanı kişilerin iddiaları ve gerçek dışı beyanlarının yerel basında yayını nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Tüpraş, rafineri şirketidir. Şirketimizin 2006 yılında özelleştirilmesinin ardından, temel faaliyet alanı olan “rafinericilik” dışında tüm hizmetleri, çözüm ortakları ve müteahhit firmalardan almaktadır. İlgili birimlerin, alacakları hizmete ilişkin iş süreçleri, çalışma koşulları şartnamelerinde tariflenmiştir. Şirketimiz, insan ve işçi hakları alanında kabul görmüş beyannameleri içeren küresel ilkeler sözleşmesine göre çalışmaktadır. Çözüm ortakları ve müteahhitler ile de iş kanunu, çalışma mevzuatı, Tüpraş iş etiği, değerleri ve çalışma kültürü prensipleri çerçevesinde hizmet almaktadır.

11 Haziran tarihinden itibaren, yerel basında bazı gazetelerde yapılan gerçek dışı yayınlar sırasında hiçbir şekilde şirketimizle iletişimde bulunulmamış, iddialara ilişkin tarafımıza soru yöneltilmemiş, üstelik işten çıkarılan kişiler arasına insan kaynakları müdürümüzün adı da eklenerek yayınlanmıştır. Yemek hizmeti veren şirket ile aramızdaki sözleşme gereği, işe alım ve işten ayrılmalar iç değerlendirme ile yüklenici şirket tarafından yapılmaktadır. Habere konu olan firma çalışanlarının tüm yasal haklarının ödenmesi suretiyle işlerinin sonlandırıldığı bilgisi alınmıştır.

Ülkemizde rafinericiliğin kurulduğu 1955 yılından bu yana her dönemde yakın tanığı olduğumuz, nitelikli ilişki ve yayın ilkeleri ile beslenen yerel gazeteciliğin, günümüzde bu duruma gelmesi son derece üzücüdür. Haberlerde “taşeron”, “korku”, “hak arayışı arandığı için işten çıkarma”, “sosyal haklar”, “ötekileştirme” sözcükleri kullanılarak yayınlanan manşetler ile kamuoyu algısı, şirketimiz itibarı ile ilişkilendirilemeyecek biçimde oluşturulmaktadır.

Dokuz yıla yaklaşan yeni çalışma dönemimizde üretimde iyileştirme ve süreçleri geliştirme çalışmaları sonucu yapılan 210 Milyon TL tutarındaki yatırımların ardından geçen yıl, 1979 yılından sonra en yüksek miktarda ham petrol işlenerek, ürünler Kırıkkale ve İzmir Rafinerisine taşınarak, Batman Rafinerisinde üretim ve satış rekorları kırılmıştır.

Tüpraş ülkemizin akaryakıt ihtiyacını güvenle sağlamak üzere geçmişte olduğu gibi bugün de tüm çalışanları ile her koşulda üretimini ve yatırımlarını sürdürmeye devam edecektir.

Tüpraş çalışma prensipleri ve etik değerleri gereği, insan ve çalışan hakları, iş barışı konularında son derece duyarlı olan şirketimizin adı kullanılarak yapılan gerçek dışı haber ve yorumlar konusundaki gelişmeleri kamuoyunun bilgi ve değerlendirmesine sunarız.

Saygılarımızla,

Kurumsal İletişim Müdürlüğü