Genç Yetenek Can Çakmur Türkiye’nin Gururu Olmaya Devam Ediyor

Güher ve Süher Pekinel’in hayata geçirdikleri, Tüpraş’ın desteğiyle devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinde yer alan isimlerden Can Çakmur, bu yıl 10'uncusu düzenlenen Japonya Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'na damga vurdu. İlk Türk yarışmacı olarak eleştirmenleri büyüleyen Çakmur, Liszt performansı ile jüriden tam not alarak birinci oldu.
 
Dünyanın önde gelen müzik yarışmalarından, Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'na katılan Can Çakmur, sergilediği performansı ile birinci oldu. 2010’da Güher ve Süher Pekinel’in hayata geçirdiği, 2013’ten bu yana ise Tüpraş’ın sponsorluğunda devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinde yer alan isimlerden biri olan Çakmur, yaşam bursu ve enstrüman desteği ile eğitimine devam ediyor. 09-25 Kasım tarihleri arasında Japonya’da gerçekleşen 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda final performansını Franz Liszt‘in Piyano Konçertosu ile icra eden Can Çakmur, 89 yarışmacıdan seçilen 6 finalist arasında 1. oldu. 
 
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un da tebrik ettiği Can Çakmur, birincilik ödülünün yanı sıra bir Japonya Turu, Avrupa’da konserler, bir plak ve menajerlik teklifi gibi ödüllerin de sahibi oldu. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nı kazanan ilk Türk müzisyen olan Çakmur, 2017 yılında da İskoç Uluslararası Piyano Yarışması’nın birinciliğini elde etti. Can Çakmur, 1997 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Müzik Festivali, Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Notti Romana al Teatro di Marcello gibi saygın festivallerde yer aldı. Lütfi Kırdar, Boğaziçi Albert Long, Bilkent Konser Salonu, Eindhoven Muziekgebouw, Atheneum, CRR Konser Salonu ve Glasgow Kraliyet Konser Salonu gibi pek çok önemli salonda konserler verdi. 
 
Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi hakkında:
Türkiye’nin lider sanayi şirketi Tüpraş, etki alanından doğan kaynaklarını, faaliyet gösterdiği coğrafyada yaşayan toplumun gelişimini artırmayı hedefleyen projeler geliştirmek için kullanıyor. Kuruluşların hizmet ettikleri toplumla büyüyebileceğine inanan Tüpraş, kurumsal sorumluluk çalışmalarını çevre, eğitim, kültür-sanat ve spor başlıkları altında sürdürüyor, sanayideki gücünü, liderliğini ve kaynağını kurumsal vatandaş olma ilkesiyle toplumsal gelişimi destekleyecek projelere aktararak değer yaratıyor.

Tüpraş’ın kurumsal sorumluluk anlayışı çerçevesinde desteklediği “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi dünyaca tanınmış piyanistlerimiz Güher-Süher Pekinel’in 40 yıllık deneyim ve birikimlerini gençlere aktarma hedefiyle hayata geçiriliyor. Pekinellerin Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki konservatuvarlardan seçtiği 12-23 yaş aralığındaki üstün yetenekli gençler, burs kapsamında sağlanan en kaliteli enstrümanlarla, dünyanın en prestijli müzik okullarında, kendi alanında uzman eğitmenler eşliğinde gelişim ve eğitimlerini sürdürüyor. 2010 yılında başlayan, 2013 yılından itibaren Tüpraş sponsorluğunda devam eden ‘’Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’’ projesinde 1 Eylül 2013’ten bu yana 20 üstün yetenekli öğrenciye eğitim imkânı verilirken halen 10 öğrencinin eğitimi proje kapsamında devam ediyor.