27.İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü Mehmet Birkiye'ye Sunuldu

27. İstanbul Tiyatro Festivali ile ilgili ayrıntılı bilgi için: tiyatro.iksv.org

Ödül Gecesi’nden yüksek çözünürlüklü görseller için: www.iksvphoto.com/album/h2y76j
 
Festival tanıtım filmi ve ödül gecesinden görüntüler için: https://drive.google.com/drive/folders/1_4g8LVRwhvI47w3T0MwEfTUYw37UDc8f?usp=share_link
 

27. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ
ONUR ÖDÜLÜ MEHMET BİRKİYE’YE SUNULDU

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Entek, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 27. İstanbul Tiyatro Festivali25 Ekim–25 Kasım tarihleri arasında seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor.
 
Festivalde yer alan topluluklar ve destekçilerin katılımıyla, 4 Eylül Pazartesi akşamı The Marmara Taksim’in üst katında yer alan Okra İstanbul’da özel bir buluşma gerçekleştirildi. Festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan destekçilere teşekkür plaketlerinin takdim edildiği gecede, 27. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü Mehmet Birkiye’ye sunuldu.
 
Ödül gecesinde, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, festival sponsorları adına Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu ile 27. İstanbul Tiyatro Festivali küratörü Işıl Kasapoğlu birer konuşma yaptı.
 
İKSV Yönetim Kurulu Bülent Eczacıbaşı:
“Bir yandan ülkemizdeki yeni tiyatro yapımlarını desteklerken, bir yandan da dünya sahnelerindeki yeni yaklaşımlara programımızda yer veriyoruz”

Toplantıda konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı"Festivalde bir yandan ülkemizdeki yeni tiyatro yapımlarını desteklerken bir yandan da dünya sahnelerindeki yeni yaklaşımlara programımızda yer veriyor, sahne sanatlarının geleceğini yönlendiren isimleri izleyicilerimizle buluşturuyoruzİKSV, sanat üretimini desteklemeyi her zaman öncelikli hedefleri arasına alan bir kurum. Bu amaçla 2022’de kaynak geliştirme çalışmaları yürütmüş ve İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu’nu oluşturmuştuk. Bu yıl, bu fon aracılığıyla tüm festivallerimizde genç sanatçıların üretimlerine katkıda bulunmamız mümkün oldu. 27. İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan beş farklı oyunu da bu fonla destekleyebildiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Küratörümüz Işıl Kasapoğlu’na, festival ekibiyle birlikte bu programı kurguladığı ve İstanbul Tiyatro Festivali’ni geleceğe taşırken bizimle kol kola yürüdüğü için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan başta eş sponsorlarımız olmak üzere tüm sponsorlarımıza, tüm destekçilerimize, uluslararası kültür kurumlarına, festivalde yer alan sanatçılara ve ilgileri için izleyicilerimize teşekkür ediyorum, dedi.

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu:
“Sanatın, toplumların medeniyet ve kültür yolculuğundaki ilerlemesini hızlandırdığına inanıyoruz”

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, Koç Topluluğu olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılını karşılayacak olmanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Ülkemizin refahı ve kalkınması için, sadece ekonomik değil toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak projeleri de var gücümüzle destekliyoruz. Sanatın, toplumların medeniyet ve kültür yolculuğundaki ilerlemesini hızlandırdığına inanıyoruz. Festivalin bu yıl; sanatın, tiyatronun ve dayanışmanın iyileştirici gücünden hareketle deprem bölgesinden de iki oyun ağırlıyor olması çok değerli. Koç Enerji Grubu markalarımız Aygaz, Opet, Tüpraş ve bu yıl Entek’in de katılımıyla tam 19 yıldır İstanbul Tiyatro Festivali’ni desteklemekten gurur duyuyoruz,” dedi.
 
27. İstanbul Tiyatro Festivali küratörü Işıl Kasapoğlu:
“Tiyatro aracılığıyla bir kişiye hayal kurdurabilirsek tüm topluma kurdurabiliriz”

27. İstanbul Tiyatro Festivali küratörü Işıl Kasapoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Tiyatro aracılığıyla bir kişiye hayal kurdurabilirsek tüm topluma kurdurabiliriz, bir kişi ya da bütün toplum aynı dünyanın oyuncuları. Tiyatroya gitmemek, sabahları aynaya bakmadan güzelleşmeye çalışmak gibi bir şey. Oysa dünya da bir tiyatro sahnesi ve biz hâlâ genel prova akşamını yaşıyoruz. Tiyatro yapmaksa suya yazı yazmaya benzer, yaşamak gibi, geçici olduğunu bile bile inadına iz bırakma çabasıdır. Tiyatro bugünde yaşar, yarını kapsar, geçmişe tutunur, durmaz… Sonsuzdur. Bizlerse sonlu hayatımızda akıllanmadan ihtiyarlamamalıyız. Önümüzde gürül gürül akıp giden hayatın türlü rengine bulanmalı, evvel zaman anlatılarına kulak vermeli ve geleceğe bu mirası aktarmalıyız. Geç kalmadan…”
İstanbul Tiyatro Festivali Programlama ve Operasyon Yöneticisi Handan Uzal Dündar ile Programlama ve Operasyon Koordinatörü Gizem Aktepe’nin sunumuyla gerçekleşen toplantıda konuşmaların ardından, festivale destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri sunuldu.

Festivalin Onur Ödülü Mehmet Birkiye’ye sunuldu
27. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Mehmet Birkiye’ye verildi. Ödülü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı sundu.
Mehmet Birkiye gecede yaptığı konuşmasına; “1997’den bu yana bu ödülün verildiği ustalara bakınca yüreğimi saran tebessümü saklamam, mümkün değil. Özellikle de 1997’de bu ödülü alan hocam Yıldız Kenter’i düşündükçe… Bildiğim tiyatronun güvenli sınırlarının dışına ilk defa 1975’te İstanbul Festivali kapsamında Rumeli Hisarı’nda sahnelenen The New Shakespeare Company’nin Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın açtığı kapıdan çıktım. Ve bu kapı 1989 yılından sonra İstanbul Tiyatro Festivali ile daha da yoğunlaşarak doğuya, batıya, kuzeye, güneye açıldı. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açtığı o kapıdan giren birçok yönetmeni, tiyatroyu takip ediyorum. Bir tiyatrocu olarak müteşekkirim. Ancak festivalin nasıl tarif edeceğimi bilemediğim bir özelliği daha var. Bizi Dionysos’un ateşine bağlayan ritmi. Genç yaşlı binlerce tiyatroseverle bu ritmin paydasında buluşmak heyecan verici. O nedenle İstanbul Tiyatro Festivali’ni sevelim sevdirelim,” dedi.
1986’dan 2011'e kadar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda sahne hocası; 1971’den 2011’e kadar Kent Oyuncuları'nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışan Mehmet Birkiye, Kent Oyuncuları, Tiyatro Gerçek, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Tiyatro Pangar İBB Şehir Tiyatroları gibi ödenekli ve özel tiyatrolarda 30’a yakın oyun yönetti. Birçok oyunda Yıldız Kenter'in yönetmen yardımcısı olarak görev aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan ayrıldıktan sonra, 2008 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Drama ve Oyunculuk Bölümünü kurdu. Halen, aynı üniversitede bölüm başkanlığını sürdüren Birkiye, oyunculuk kariyeri boyunca, 40’a yakın tiyatro oyununda ve çeşitli sinema-TV projelerinde yer aldı; hem oyuncu hem de yönetmen olarak çok sayıda tiyatro ödülüne değer görüldü.

Festival, 25 Ekim’de Pina Bausch’un başyapıtı Café Müller ile açılışını yapıyor
25 Ekim’de Pina Bausch’un başyapıtı Café Müller ile açılışını yapacak festivalde, izleyiciler, bir ay boyunca, şehrin farklı mekanlarında, günümüz tiyatrosuna damgasını vuran 20 tiyatro, performans ve dans gösteri izleme fırsatı bulacak.

Festival biletleri
İKSV Lale Kart üyeleri için öncelikli satışlar: 5-6-7 Eylül
Genel satış: 8 Eylül Cuma, saat 10.30
Festival biletleri: passo.com.tr, Passo mobil aplikasyonu, Passo perakende satış noktaları ve İKSV gişesinden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası)
Öğrenciler festivalde bu yıl yine 10 TL’lik Eczacıbaşı Genç Bilet uygulamasından faydalanabilecek.

27. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, halka açık ve ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilecek. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye tiyatro.iksv.org adresinden ulaşılabilir.
 
27. İstanbul Tiyatro Festivali ile ilgili gelişmeleri sosyal medyadan takip etmek için:
Instagram I Twitter I Facebook I YouTube I Spotify I Apple Music | TikTok

#istanbultiyatrofestivali #iksv #iksvseveseve
 
27. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİ PLAKET LİSTESİ

27. İstanbul Tiyatro Festivali Eş Sponsorları
Aygaz adına Aygaz CEO’su Melih Poyraz
Entek adına Entek Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya
Opet adına Opet Genel Müdürü Özgür Kahramanzade
Tüpraş adına Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu

27. İstanbul Tiyatro Festivali’ne Katkıda Bulunan Kurumlar
İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Abbas
Kadıköy Belediyesi adına Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı
 
27. İstanbul Tiyatro Festivali Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsorları
ENKA Vakfı adına ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu
Tekfen Holding adına Tekfen Holding Kurumsal İşler Başkan Yardımcısı Reha Yolalan
N Kolay Dijital Banka adına N Kolay Dijital Banka Müşteri Denetimi ve İletişimi Grup Başkanı Gamze Numanoğlu
 
27. İstanbul Tiyatro Festivali Konaklama ve Mekân Sponsoru
The Marmara Group adına The Marmara Group Türkiye Otelleri Operasyon Grup Başkanı Ata Eremsoy
 
27. İstanbul Tiyatro Festivali “Bu İşte Bir Kadın Var” Tema Sponsoru
Odeabank adına Odeabank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Ebru Vardar
 
27. İstanbul Tiyatro Festivali Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsoru
Zorlu Performans Sanatları Merkezi adına Zorlu PSM Genel Müdür Yardımcısı Levent Dokuzer
 
27. İstanbul Tiyatro Festivali Değerli İşbirliği
İş Sanat adına İş Sanat Sanat Yönetmeni Defne Turaç