Tüpraş 30.Kuruluş Yıldönümünü Kutladı

16 Kasım 1983 yılında İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan rafinerilerinin tek çatı altında toplanma kararı ile kurulan Tüpraş, rafinerilerinde düzenlenen kıdem armağanları töreni ile 30. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Genel Müdürlüğünün de bulunduğu İzmit Rafinerisindeki tören, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Koç Holding CEO’su ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Durak, Koç Holding Denetim Grubu Başkanı Ali Tarık Uzun, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın katılımlarıyla gerçekleşti.

Rafinerilerde düzenlenen kıdem armağanları dağıtım töreninde Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu çalışanlara hitaben konuşma yaptılar.

Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın konuşmasında, “30 yıl önce faaliyete başlayan ve kamu kurumu iken ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş, özelleştikten sonra Koç Grubu bünyesinde de bu liderliğini perçinledi. Ülkemiz net petrol ithalatçısı konumunda. Dolayısıyla petrolün her damlasını değerlendirmek durumundayız. Bu açıdan Tüpraş ülkemizin çok stratejik bir kuruluşudur. Özelleştikten sonra şu ana kadar 3 Milyar Dolara ulaşan yatırım yapılmış olup, önümüzdeki yıllarda bu rakam 6 Milyar Dolara ulaşacaktır. Söz konusu yatırımlar ülkemiz açısından da çok önemlidir. İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin bitme noktasına gelmesi bizleri gururlandırıyor. Bu yatırımlar ülkemiz ekonomisi ve toplumsal refahımızın artmasına katkıda bulunacaktır. Bu kararları alanları ve başarıyla uygulayanları takdir ediyor ve kutluyoruz” dedi.

Kuruluşunun 30. yılı olmasının Tüpraşlılar için ayrı bir önem taşıdığını, Batman Rafinerisinin 1955 yılında devreye alınışı ile rafinericilikte yarım yüzyılın geride bırakıldığını, uygulanan teknolojik yeniliklerle rafineri yaşının 20 olarak hesaplandığını ifade eden Genel Müdür Yavuz Erkut, 30 yılın kolay telaffuz edildiğini ancak bu süre zarfında dünya, ülkemiz ve Tüpraş’ta gerçekleşen büyük değişimleri örnekleyen Erkut, “Bir tarafta birçok sosyolojik ve teknolojik değişim yaşanırken, diğer taraftan dünya nüfusunun 5’te1’i yaklaşık 1 milyar 200 milyon kişi hala elektriksiz, yaklaşık 1 milyar insan ise açlık sınırında yaşıyor. Yiyecek gibi birincil enerji kaynaklarındaki kontrol ve paylaşım için ülkeler arası politik çatışmalar, savaşlar hala devam ediyor. Bugün birincil enerji kaynakları içinde yaklaşık % 30 civarında payı olan petrolün, mevcut verilerle bundan sonraki 30 yılda sadece 2-3 puan gerileyeceği hesaplanıyor.

Değişimi yalnızca izliyor ve yönetemiyorsanız gelişemiyorsunuz Gelişmiş batı dünyasında onlarca rafinerinin “farklı ürün gamına yatırım yapmaları sonucu” birçoğu kapanmak zorunda kaldı. Yaklaşık 23 seneyi bulan özelleştirme sürecine rağmen Tüpraş yatırımlarını sürdürebilmeyi başardı. Rafinericiliği ülkemizde başlatan kuşağı minnetle anarken, 80’li yıllarda günümüz rafineri sektöründeki gelişmeleri öngören Tüpraşlı büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz. 26 Ocak 2006’da Tüpraş için geride kalan 30 yılın en büyük değişimi gerçekleşerek şirketimiz, ülkemizin en köklü ve değerli topluluğu Koç Grubuna katıldı. Kendi varlığını ülkesinin varlığı ile özdeşleştiren kurucusunun izinden giderek taşıdığı bayrağı her yıl yeni zirvelere tırmandıran Koç Topluluğu kültürü ile, uluslararası arenada yeri tescillenmiş Tüpraş kültürünün birleşmesinin hem ülkemiz, hem topluluğumuz, hem de biz çalışanlar için en mükemmeli olduğunu düşünüyorum. İletişim ile değişen dünyada küresel olarak nefes alıp veriyoruz. Amerika’daki bir rafinerinin kapasite kullanımını artırması veya Çin’deki yeni bir rafinerinin devreye girmesinin yansımaları hemen hissediliyor, ekonomimizi etkiliyor. Küresel kriterlerde yapılan kıyaslama çalışmaları ile gerçekleşen tescilleri ile emniyetli, çevreye saygılı ve güvenli olarak daha verimli çalışıyoruz. Hiç bir işimiz güvenli çalışmadan daha acil değildir” diyen Erkut, bugüne kadar gerçekleştirilen projeler ve önümüzdeki dönemde hedeflenen enerji verimliliği, yenilenen iş modelleri deniz ve demiryolu taşımacılığı yatırımları ile ArGe çalışmaları hakkında bilgi verdi. Fuel Oil Dönüşüm Projesine de değinen Erkut, “Fuel oil Dönüşüm Projesi sonrası Tüpraş, piyasalardaki dalgalanmalara karşın sürdürülebilir çalışma koşulları ile daha karlı olacaktır. Bildiğiniz gibi Nelson Kompleksite Endeksi İzmit Rafinerisi için 14,5 seviyelerine çıkacaktır ki, bu değer dünyada en üst seviyedeki dönüşüm katsayısı anlamına gelmektedir” dedi.

Petrol ve akaryakıt sektöründeki otuz dört yıllık kıdemin, on dört yılını Koç Topluluğunda geçiren Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, “Zorlu piyasa koşullarına karşın Koç Topluluğu olarak ülkemizin uzun vadeli büyüme potansiyeline inanıyoruz. Değişken piyasa koşullarına rağmen bu yılın ilk 9 ayında yatırımlarımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 58 oranında artırdık. 2013 yılı için hedeflenen 6,8 Milyar TL tutarındaki yatırım planlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Dünya ekonomisinde olumsuz bir gelişme yaşanmamakla birlikte gerçekleşmeler, toparlanmadan bahsetmek için henüz erken olduğunu gösteriyor. Koç Topluluğu olarak her işimizde, ülke ekonomisindeki payımızın getirdiği sorumluluğu göz önünde tutarak üretimimizi sürdürüyoruz. Ülkemizin Cumhuriyet ve ekonomik kalkınma tarihiyle özdeş bir kurumu olarak, kurucumuzdan miras aldığımız ülke sevgisini, bu ülkeye olan güven ve bağlılığını kendimize bayrak yaparak birlikte üretiyor, en fazla katma değer oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Hedeflerimiz, değerlerimiz, iş yapma biçimimiz, yönetim prensiplerimiz, başarılı ortaklıklarımız, dünyayı ve gelişmeleri doğru değerlendirmekteki başarımızı sizlerin de içinde bulunduğu 90 bine yakın çalışanımız, 10 binden fazla bayimiz ile başarıyoruz. Tüpraş ülkemizin artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere, dalgalı ve risk unsurlarının arttığı bir ortamda hız kesmeden yatırımlarına devam etmektedir. Rekabet gücümüze ve karlılığımıza büyük katkılar sağlayacak Fuel Oil Dönüşüm Projesinin zamanında tamamlanması için göstermekte olduğunuz özverili çalışmalarınız için teşekkür ediyor, bu değerli projede görev yapan tüm çalışanlarımıza başarılar diliyorum. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki Koç Topluluğuna katılışınızın sekizinci yılına yaklaşırken, ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olarak geliştirdiğiniz iş planları, uyguladığınız stratejilere uyumlu yeni organizasyonunuz ile sürdürdüğünüz operasyonel mükemmellik çalışmalarının yanı sıra, işçi sağlığı ve güvenliğine yönelik danışmanlarla yürüttüğünüz çalışmaların sonuçlarının da şirketimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Ülkemizin en büyük ailesi olarak önümüzdeki yıllarda da, küresel boyutta bir şirket olma yolunda sizlerin verdiği güvenle ilerlerken, ürünlerimiz, hizmetlerimiz, yönetim becerimiz ve özenilen insan kaynağımız ile ülkemize değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman Rafinerilerinde gerçekleştirilen törenlerde Tüpraş’ta 35, 30, 25, 20, 15 10 ve 5. hizmet yıllarını dolduran 861 çalışan hizmet beratlarını aldı. Aynı günün akşamı İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da gerçekleşen yedinci emekliler buluşmasına katılan, geçmiş dönemlerde görev yapmış her kademeden binlerce Tüpraş emekli çalışanı anılarını tazeleyerek hasret giderdiler. Kurumsal İletişim Müdürlüğü