GE Ulaşım ve TÜLOMSAŞ, Tüpraş'ın lojistik alanındaki iştiraki Körfez Ulaştırma'dan ilk lokomotif siparişini aldı

İSTANBUL, 19 EYLÜL 2018 - GE Ulaşım, Türkiye'nin en büyük rafineri şirketi Tüpraş'ın demiryolu taşımacılığında faaliyet gösteren şirketi Körfez Ulaştırma A.Ş.'ye beş adet dizel elektrikli lokomotif tedarik edecek. 

Körfez Ulaştırma A.Ş., devletin ana hatların kullanılması için bir yıl önce lisans vermeye başlamasının ardından, Türkiye'de böyle bir satın alma gerçekleştiren ilk özel demiryolu işletmesi olma özelliğini taşıyor. InnoTrans - Uluslararası Demiryolu Teknolojileri Sistemleri ve Araçları Fuarı’nda duyurulan anlaşma, GE Ulaşım’ın Avrupa Standartları ile uyumlu ve üstün yakıt ekonomisi sağlayan PowerHaul® serisi lokomotiflerini kapsıyor. GE'nin daha önce TCDD’ye tedarik ettiği beş adet PowerHaul lokomotifi kiralayan Körfez Ulaştırma A.Ş., bu satın alımla filosunu iki katına çıkarıyor. 

Körfez Ulaştırma A.Ş. Genel Müdürü Tufan Başarır, “Operasyonlarımız büyüdükçe, ürünlerin Tüpraş rafinerileri arasında daha hızlı ve daha verimli taşınabilmesi kritik önem taşıyor. Bu lokomotiflerin kanıtlanmış performansıyla filomuzun gücüne güç katmanın heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

Dizel elektrikli lokomotifler, Körfez Ulaştırma A.Ş.’nin daha önce kiraladığı beş lokomotif gibi, GE’nin Türkiye’deki stratejik iş ortağı TÜLOMSAŞ tarafından Eskişehir’de üretilecek. TÜLOMSAŞ, GE’nin PowerHaul lokomotiflerini Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Pazarı için üretiyor. Sözleşme uyarınca GE, PowerHaul lokomotiflerin öncü teknoloji ve tasarımını sağlarken, TÜLOMSAŞ ise yerel üretim, montaj ve nihai test hizmetlerini gerçekleştirecek.

GE Ulaşım Rusya/BDT, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdürü Gökhan Bayhan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Türkiye'deki güçlü varlığımızı genişletmek ve hem devlet hem de özel sektör işletmecileri için tercih edilen lokomotif tedarikçisi olmaktan onur duyuyoruz. Bu anlaşma, dinamik ve büyüyen bir pazarı desteklemek üzere önemli bir dönüm noktasıdır. GE Ulaşım olarak, teknolojilerimiz ve tecrübemizle, Türkiye'nin demiryolu endüstrisine yönelik kalkınma hedeflerine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.” 

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı da anlaşma ile ilgili olarak şunları söyledi: “TÜLOMSAŞ’ta, en gelişmiş ve ileri teknoloji ürünü lokomotiflerin üretimini bilgi birikimimiz, kalifiye iş gücümüz ve kabiliyetlerimizle destekliyoruz” Avcı, lokomotiflerin üretiminin, yan sanayinin güçlenmesine katkı sağlayarak ülke ekonomisi için reel katma değer yaratacağını ifade etti.  
 
AB Aşama IIIa emisyonları ve TSI birlikte çalışabilme standartlarıyla uyumlu olan PowerHaul serisi, üstün performanslı orta ağırlıkta bir lokomotif olma özelliğini taşıyor. PowerHaul serisi, common-rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip, ileri teknoloji ürünü olan 16 silindirli 3,700 HP GE PowerHaul P616 motoruyla donatılıyor. Yakıt tüketiminde yüzde 18 tasarruf sağlarken azami güç verimine ulaşabilen lokomotif, ayrıca yüksek performanslı AC çekiş kontrol teknolojisi ve tekil şaft kontrolüyle artırılmış güvenirliğe ve çekme kuvvetine sahip. 

Daha fazla bilgi için GE Transportation InnoTrans 2018 webpage

GE Ulaşım Hakkında 
GE Ulaşım olarak dünyayı taşıyor ve geliştiriyoruz. Küresel bir teknoloji lideri olarak, demiryolu, denizcilik, sabit enerji ve sondaj endüstrilerine ekipman, hizmet ve dijital çözümler sağlıyoruz. İnovasyonlarımız, müşterilerin gelişmiş üretim teknolojilerimizi ve bağlantılı makinelerimizi kullanarak ürünleri ve hizmetleri daha hızlı ve tasarruflu teslim etmelerine yardımcı oluyor. Genel merkezi Şikago'da bulunan GE Ulaşım, dünya genelinde yaklaşık 9.000 çalışanı istihdam ediyor.  

Tüpraş (Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.) ve Körfez Ulaştırma A.Ş. Hakkında
Türkiye’nin rafinaj sektöründeki tek üreticisi Tüpraş, dört rafinerisinde yıllık 28,1 milyon tonluk ham petrol işleme kapasitesi; deniz taşımacılığındaki bağlı ortaklığı Ditaş, demiryolu taşımacılığındaki bağlı ortaklığı Körfez Ulaştırma A.Ş. ve akaryakıt dağıtım sektöründeki iştiraki Opet ile Türkiye’nin en büyük sanayi şirketidir. Hisselerinin %49’u Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Avrupa'nın 7'inci büyük rafineri şirketi olan Tüpraş, hem pazar payı ve kurumsal güvenilirliği hem de üretim kompleksleri ve ortaklıklarıyla entegre bir petrol şirketi olarak hizmet vermektedir.

Tamamı Tüpraş sermayesi ile kurulan Körfez Ulaştırma A.Ş., Türkiye’nin ilk özel demiryolu taşıma şirketi olup Tüpraş’ta üretilen ürünlerin demiryolu ile taşınması için kurulmuştur. Toplam 549 vagon ve TCDD’den kiralanan 5 dizel lokomotifle Aralık 2017’de demiryolu taşımacılığına fiilen başlamıştır.

TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş) Hakkında
Lokomotif üretimi ve bakımı alanında köklü bir geçmişe ve deneyime sahip, Türkiye'nin tek lokomotif üreticisi olan TÜLOMSAŞ 1894 yılında küçük bir lokomotif bakım ve onarım atölyesi olarak kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına bağlı bir şirket olan TÜLOMSAŞ yüz yılı aşkın süredir Türkiye'nin bütün lokomotif ve vagon ihtiyacını sağlamaktadır. Geçen yıllar boyunca ağır sanayi alanında Ortadoğu ve Balkanların en büyük ve modern lokomotif ve yük vagonları üreticisi haline gelmiştir. Kurum, 1986 yılında yeni bir kimliğe bürünerek Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş adını almıştır. TCDD’nin ve Türkiye’deki diğer bazı kurumların lokomotif ve yük vagonu ihtiyaçlarını karşılayan TÜLOMSAŞ, ihracatlarıyla da küresel pazardaki rekabet gücünü artırmaktadır. 

TÜLOMSAŞ şimdiye dek 900 lokomotif, 650 dizel motor ve 11.000 yük vagonu üretmiştir. Yılda 100’ün üzerinde lokomotif, 1.500 yük vagonu ve çeşitli türlerde 100 dizel motor üretme kapasitesine sahip olan TÜLOMSAŞ, Türk ağır sanayisinin lokomotifi olarak adlandırılabilir. Eskişehir’de bulunan TÜLOMSAŞ' da 1500 kişi çalışmaktadır.

Detaylı bilgi için: www.tulomsas.com.tr