22. İstanbul Tiyatro Festivali 17 Kasım'da Perdelerini Açıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 22. kez 17 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yurtdışından 12Türkiye’den 12 olmak üzere 24 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 52 gösterisinin yanı sıra okuma tiyatroları, söyleşiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali Programı Düzenlenen Özel Bir Gecede Tanıtıldı
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali,5 Eylül Çarşamba akşamı Zorlu PSM Sky Lounge’da düzenlenen özel bir gecede tanıtıldı. Sunuculuğunu Ceylan Saner’in üstlendiği gecede, 22. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri’nden ilki Zeliha Berksoy’a takdim edildi. 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali basın toplantısı ve ödül töreninde İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent EczacıbaşıAygaz Genel Müdürü Gökhan TezelOpet Genel Müdürü Cüneyt AğcaTüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz birer konuşma yaptı. 
 
Toplantının açış konuşmasını yapan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı“İstanbul Kültür Sanat Vakfı sonbahar sezonuna yoğun bir gündemle başlıyor. Artık diğer üç festivalimiz gibi her yıl düzenlediğimiz İstanbul Tiyatro Festivali, yirmi ikinci kez izleyiciyle buluşacak. İKSV olarak ülkemizde kültürel hayata katılımı artırmayı, sanatçı ve izleyicilerin gelişimine katkıda bulunmayı temel sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Bu doğrultuda gençlerin festivale erişimini kolaylaştırmak için İKSV Kültür-Sanat Kart gibi projeler yürütüyoruz. Ayrıca öğrenciler İstanbul Tiyatro Festivali biletlerini, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 10 TL karşılığında alabiliyorlar. Öğrencilere yönelik bu uygulamayı sürdürmemizi mümkün kılan festival sponsorları Aygaz, Opet ve Tüpraş başta olmak üzere festivalimizi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara içten teşekkürlerimi sunuyorum,” dedi. 
 
Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel;“Aygaz olarak kuruluşumuzdan beri faaliyetlerimizi, ülkelerin refahında ekonomik kalkınma kadar kültürel kalkınmanın da büyük payı olduğuna inanarak sürdürüyoruz. Bu nedenle, güçlü bir kültürel mirasa sahip olan ülkemizde, yıllardır uzun soluklu kültür-sanat projelerine destek veriyoruz. Bizim için çok değerli projelerden biri olan ve iki hafta boyunca ülkemizi, tiyatronun kalbinin attığı yer haline getiren İstanbul Tiyatro Festivali’nin paydaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Geçen yıl daha fazla gencin tiyatro ile buluşması için öğrenci biletlerine verdiğimiz desteği bu yıl da sürdürüyor, genç kuşakların çağdaş tiyatronun önemli örnekleriyle ufuk açan bir yolculuğa çıkmasına aracı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin kültür ve sanat hayatına değerli bir katkı sunan İstanbul Tiyatro Festivali’nin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyor, tüm tiyatroseverlere iyi seyirler diliyoruz,” dedi. 
 
Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca“Yılın en büyük tiyatro buluşması olan İstanbul Tiyatro Festivali'nin sponsorluğunu üstlenmekten bir kez daha gurur duyuyoruz. Ülkemize değer katan projeleri uygulayıp geliştirmeyi benimsemiş bir marka olarak, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından her yıl büyük bir özenle hazırlanan Tiyatro Festivali’ne destek vermek bizim için büyük mutluluk. Geçtiğimiz yıldan bu yana artık her yıl düzenlenen bu saygın festival kapsamında, Koç Enerji Grubu olarak ‘öğrenci bileti’ uygulamasıyla da gençlerimizin seçkin eserleri izleyecek olmaları mutluluğumuzu bir kat daha artırıyor. Günümüzde tiyatro, dans, müzik ve sahne performansları ile ortaya koyduğu çarpıcı eserlerle seyirci ile bambaşka bir ilişki kurarken bu anlamda en iyi örneklerin şehrimizde sergileniyor olmasından da ayrı bir heyecan duyuyoruz,” dedi. 
 
Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu“Türkiye enerji sektörünün lider kuruluşu olarak, sorumluluk bilinciyle toplumsal gelişime çok yönlü katkı sağlamaya özen gösteriyoruz. Tüm faaliyetlerimizde; ülkemiz, hizmet ettiğimiz toplum ve paydaşlarımız için değer yaratma gayretiyle çalışıyoruz. Bu anlayışla, ‘Enerjimiz tiyatroya’ diyerek; kapsamı sürekli olarak büyüyen, uluslararası saygınlığı olan ve merakla beklenen İstanbul Tiyatro Festivali’ne desteğimizi sürdürmekten mutluluk duyuyoruz. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İstanbul Tiyatro Festivali’ne başarıyla öncülük ederek birbirinden değerli oyun ve oyuncuları sanatseverlerle bir araya getiriyor. Festival, zengin programıyla 22’nci kez izleyicilerle kucaklaşacak; tiyatro sahnelerine taze bir soluk getirecek. Bu değerli etkinliği düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sanatçılarımızı yürekten kutluyoruz. Tiyatroseverlere sanatın tüm renkleriyle buluşacağımız, keyifli, ‘enerjisi bitmeyecek’ bir festival dilerim,”dedi.
 
İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz ise “Festivalimiz bu yıl 17 Kasım – 4 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. 18 gün boyunca 21 farklı mekânda çeşitli etkinlikler gerçekleşecek. 12 yerli 12 yabancı yapım, festivalin programında yer alıyor. Yurtdışındaki kültür ve sanat kurumları ile gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri giderek daha da gelişiyor. Yine bu yıl ilk kez Flaman Kültür Bakanlığı ile bir işbirliğine adım attık. 2014 yılında başlatmış olduğumuz ‘Uluslararası Platform’, bu yıl da yurtdışından profesyonelleri ağırlayacak. Bu sayede 22. İstanbul Tiyatro Festivali’ni, festival direktörleri ile tiyatroların ve festivallerin program danışmanları yakından takip edebilecek. Festivalde yer alan yerli yapımlar yurtdışındaki festivallerin ya da tiyatro mekânlarının programlarında yer alıyor,” dedi. 
 
Basın toplantısı ve ödül töreninde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu’na ve resmi sponsorları DHLThe Marmara Collectionve sigorta sponsoru Zurich Sigorta’ya teşekkür plaketleri takdim edildi. Törende ayrıca 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin gerçekleşmesine katkıda bulunan İtalyan Kültür MerkeziInstitut Français,Hollanda KonsolosluğuENKA VakfıTürk Tuborg A.Ş.Credit Europe Bank N.V.Tekfen Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ne de teşekkür plaketleri verildi.
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Onur Ödülleri Zeliha Berksoy ve Evgeny Mironov’a 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri’nden ilki yönetmen ve oyuncu Zeliha Berksoy’a takdim edildi. 1965’te Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1967’de Berlin Devlet Tiyatrosu bünyesindeki Schiller Tiyatrosu’nda reji asistanı olarak görev aldı ve Berliner Ensemble’da asistan öğrenci olarak eğitimine devam etti. 42 yıllık tiyatro oyunculuğu süresince dünya tiyatro edebiyatının belli başlı oyun yazarlarının eserinde başrol oynayan Zeliha Berksoy, imza attığı projelerle ulusal ve uluslararası pek çok festivale katıldı ve birçok ödüle layık görüldü.Zeliha Berksoy’a ödülünü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı sundu.
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ikinci onur ödülü, Robert Lepage’ın, Moskova’nın yenilikçi tiyatrosu Theatre of Nations’la işbirliğinde sahneye koyduğu Hamlet I Collage oyununda, Hamlet’in 11 karakterine can veren, Rusya’nın önde gelen oyuncularından, aynı zamanda Theatre of Nations’ın sanat direktörü Evgeny Mironov’a takdim edilecek. Mironov’a ödülü, 22 Kasım Perşembe akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro’daki gösterinin ardından verilecek. 
 
Festival 2 Yakada 21 Farklı Mekâna Yayılacak 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali, şehrin iki yakasında 21 farklı mekânda seyircilerle buluşacak. Festival performansları, festivale Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsoru Zorlu PSM’nin (Ana Tiyatro, Drama Sahnesi, Studio, Sky Lounge) yanı sıra Caddebostan Kültür MerkeziModa SahnesiSalon İKSVDasDasOyun AtölyesiYunus Emre Kültür Merkezi (Turhan Tuzcu Sahnesi, Müşfik Kenter Sahnesi), MSGSÜ Bomonti YerleşkesiUNIQ Hall, Üsküdar Tekel Sahnesi’nde ve festivale ilk kez ev sahipliği yapacak Duru TiyatroToy İstanbul,  Adahan İstanbulve Abud Efendi Konağı’nda seyircilerle buluşacak. Festival kapsamında yer alan yan etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür SanatGoethe InstitutveZorlu PSM’de gerçekleştirilecek. 
 
Festivalin Uluslararası Konukları 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl yurtdışından 12 tiyatro ve dans topluluğuna ev sahipliği yapacak. Festival daha önce duyurduğu, Kanadalı yönetmen Robert Lepage’ın sahneye koyduğu, ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironov’un 11 Hamlet karakterini canlandırdığı Hamlet | Collage’ı ve dünya güncel dans sahnesinin öncü topluluklarından Nederlands Dans TheaterI’in dört ayrı koreografiden oluşan dans maratonunu seyircisine sunacak. 
 
Yunan tiyatrosunun yaşayan en büyük ustası Theodoros Terzopoulos’a ait üçlemenin son oyunu Encore ile geçtiğimiz sene festivalde buluşan tiyatroseverler, bu yıl üçlemenin ilk iki oyunu Amor ve Alarme’ı izleme şansını yakalayacak. Bununla birlikte, commedia dell’arte geleneğinin ilk akla gelen yazarlarından Carlo Goldoni’nin Komik Tiyatro’su (Il Teatro Comico), klasikleri güncel bir bakışla ele alan yönetmen Roberto Latini’nin yorumuyla festivalde izlenebilecek. 1990’ların hip-hop sahnesinin ikonik figürlerinden Mourad Merzouki’nin koreografisiyle PIXEL ise ışığın ve dansın sınırlarını zorlayacak. 
 
Festivalin bir diğer gösterisi ise, Camilla Pessi ve Simone Fassari’nin işbirliklerinin ürünü olan Compagnia Baccalà’nın tiyatroyu sirk ve clown ile harmanlayan, zekice kurgulanmış gösterisi Pss Pss seyircilerle buluşacak. 
 
İstanbul Tiyatro Festivali, uluslararası ve disiplinlerarası bir çalışma alanı olan Belçika merkezli Platform 0090 işbirliğiyle, Türkiyeli sanatçıların katılımı ve Türkiye’ye dair konuların, temaların ve bağlamların yer aldığı beş yapımı seyircilerle buluşturacak. “Flaman Seçkisi”başlığı altında Flaman Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle seyircilerle buluşacak performanslar arasında; Meryem Bayram’ın imzasını taşıyanFourfold; İzlandalı koreograf ve dansçı Bára Sigfúsdóttirile İranlı sanatçılar Masoumeh Jalalieh ve Seyed Alireza Mirmohammadi’nin beden üzerine odaklanan çalışmaları varoluş; Batı Avrupa dans sahnelerinin üretken isimlerinden, çağdaş dans sanatçısı Bahar Temiziçin koreograf Marc Vanrunxt’un tasarladığı Beyaz Üzerine Beyaz;imza attığı oyunları aynı zamanda bir yerleştirme mantığıyla kurgulayan Mesut Arslan’ın Gece Sempozyumu ile Gizem Aksu’nun koreografisini yaptığı YU yer alıyor.
 
Festivalin Yerli Yapımları
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde 12 yerli yapım yer alıyor. Festivalde İngiliz yazar Graham Farrow’un kaleminden çıkan çarpıcı hikâye YüzleşmeDuru Tiyatro yapımı olarak yönetmen Emre Kınay’ın yorumuyla festivalde yer alacak. Çağdaş dans sanatçısı, koreograf Tuğçe Tuna’nın sahneleyeceği 45’lik ilk kez festival mekânlarından biri olacak Abud Efendi Konağı’nda seyircisiyle buluşurken, Shakespeare’in kahramanı Kral LearOyun Atölyesi yapımcılığı ve Muharrem Özcan’ın yönetmenliğinde hem aktör hem de çevirmen kimliği ile yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer tarafından canlandırılacak. Yusuf Atılgan’ın kült romanı Anayurt Oteli’nin başkarakteri Zebercet, tek kişilik bir oyun olarak Talimhane Tiyatrosu yapımcılığında, Firuze Engin uyarlaması ve Kerem Ayan’ın rejisiyle,Halil Babür tarafından yorumlanacak. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu(BGST), Cüneyt Yalaz ile İlker Yasin Keskin’inyazıp yönettiği Artık Bir Davan Var’da Franz Kafka’nın Bay K karakteri günümüze taşınırken, İngiliz mizah yazınının gündemdeki kalemlerinden Tom Basden’ın Dostoyevski’nin aynı adlı öyküsünden esinlenerek yazdığı TimsahDasDas ekibi tarafından sahnelenecek. 

22 İstanbul Tiyatro Festivali’nde ayrıca Gülce Uğurlu’nun Ata Ünal rejisiyle ve kolektif bir üretim metodu ile hazırladığı oyunu MisafirGalataPerform’unbir köşk ve 1919’dan bugüne Türkiye’de yaşananlara tanıklık etmiş bir kadının iç içe geçen öyküsünü sunduğu Yüz Yılın EviBakırköy Belediye Tiyatroları’ndan Wolfram Lotz’un yazdığı ve Nurkan Erpulat’ın yönettiği Gülünç KaranlıkHareket Atölyesi Topluluğu’ndan Ruhiye, çağdaş dans ikilisi Taldans’ın on yıl önce Linz’deki bir tekstil fabrikasının mekaniğini hareket, ses ve ritim ekseninde ele almasıyla doğan projesi DoKu Manve İskender Altınrejisi ile İstanbul Devlet Tiyatroları yapımcılığındaedebiyatımızın en özgün seslerinden Sevim Burak’ıntüm metinlerinden ve hayatından etkiler hissedilen oyunu Sahibinin Sesi festival kapsamında seyircilerle buluşacak.

Festivalin Yan Etkinlikleri
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali programında okuma tiyatrosu, atölye, söyleşi ve ustalık sınıfı gibi 10’un üzerinde ücretsiz yan etkinlikde yer alıyor. 
 
Yan etkinlikler kapsamında, Alexander Ekman,Pär IsbergPontus Lidberg ve Joakim Stephenson’ın İsveç Kraliyet Balesi’nin başdansçıları ile birlikte, hem sinema yönetmeni hem de koreograf olan Ingmar Bergman’ı insan ilişkileri ve yoğun duygular üzerine düşündüren dört dans performansında yorumladığı Koreografın Bakışından Ingmar Bergman filmi yer alıyor. Koreograflardan Joakim Stephenson 25 Kasım’daki ilk gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.
 
Yan etkinlikler programında iki ustalık sınıfı da gerçekleştirilecek. Bunların ilki, Yunan tragedyası yorumcularının yaşayan en özgün ve yetkin ustası Theodoros Terzopoulostarafından yönetilecek. Terzopoulos, dünyanın dört bir yanındaki oyunculara esin kaynağı olan oyunculuk yöntemini katılımcılara aktaracak. İkinci ustalık sınıfını ise Hollandalı dünyaca ünlü çağdaş dans topluluğu Nederlands Dans Theater gerçekleştirecek. Bu çalışmada dans bölümü öğrencileri topluluğun kapsamlı repertuvarı üzerinde çalışarak becerilerini geliştirme fırsatı yakalayacak. 
 
Festivalin uluslararası yapımlarından PIXEL ekibi ile hip-hop’un farklı akımlarının ve tekniklerinin kısa koreografilerle çalışılacağı atölyede, gösterinin Adrien M / Claire B topluluğu tarafından gerçekleştirilendijital koreografisi katılımcılar tarafından deneyimlenebilecek. Festival programında yer alan Komik Tiyatro’nun yönetmeni Roberto Latini’nin Where is the sight? başlıklı atölye çalışmasının yanı sıra, ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Eleştiri Atölyesi’nin ikincisi de gerçekleştirecek. 
 
Yan etkinlikler programı kapsamında gerçekleştirilecek okuma tiyatrosunda Özen Yula’nın Türkiye’de daha önce sahnelenmemiş oyunu Sahibinden KiralıkMelis Tezkanve Okan Urun yönetiminde İngilizce üstyazılı olarak tiyatroseverlerle buluşacak.
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali yan etkinlikleri kapsamında konuk tiyatro ustalarının deneyimlerini paylaşacağı üç farklı söyleşi de gerçekleştirilecek. Söyleşilerin ilkinde festivalin bu yılki Onur Ödülü sahibi olan ve Hamlet ǀ Collage’da 11 Hamlet karakterine hayat veren ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironovoyunculuk deneyimlerini paylaşacak, ikincisinde Gerasimov Devlet Sinematografi Enstitüsü öğretim üyesi, tiyatro eleştirmeni, tiyatro uzmanı Kristina Matvienko 20. yüzyıl Rus tiyatrosunda yönetmenlik ve oyunculuk sistemlerini aktaracak ve üçüncüsünde Rusya Tiyatro Sanatı Akademisi’nde öğretim üyesi, tiyatro tarihçisi ve eleştirmeni Alyona Karas 20. yüzyılın ilk yarısında Rusya’daki tiyatro yönetmenlerinin fikirlerinin nasıl bir dönüşüm geçirdiğini anlatacak. Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Özlem Hemiş’in yönetiminde gerçekleştirilecek Çağdaş Sahnenin Seyri isimli söyleşide ise festival programında yer alan oyunlar üzerinden yaşadığımız gerçekliğin yeni hallerinden sahnenin nasıl etkilendiği ele alınacak.
 
Uluslararası Tiyatro Profesyonellerine Yönelik Etkinlikler 
 
Festivalde sahnelenen yerli yapımların yurtdışındaki festivallerin ve kurumların programlarında yer alması ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla ilk kez 2014’te düzenlenmeye başlayan “Uluslararası Platform”22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde de devam edecek. Prestijliuluslararası festivallerin, tiyatrolarınve sanat merkezlerinin sanat direktörleri ve sanat danışmanları 29 Kasım-2 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Platform’da festival programında yer alan sekiz oyunu seyretme ve sanatçılarla tanışmafırsatı bulacak.  
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’ndan Yeni Bir Tiyatro Teşvik Ödülü 
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı, ülkemizde kültür ve sanatın gelişimi ve bu alandaki güncel ve nitelikli üretimin desteklenmesi adına farklı disiplinlerde sunduğu ödüllere bu yıl bir yenisini daha ekledi. Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin desteğiyle hayata geçirilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına ya da kişilere sunulacak. Ödül, genç tiyatroculara, sahneleyecekleri bir sonraki projelerinde kullanılmak üzere 100 bin Türk Lirası değerinde destek sağlayacak. Ödüle layık görülen proje bir sonraki İstanbul Tiyatro Festivali programında yer almaya da hak kazanacak. Gülriz Sururi başkanlığındaki Seçiciler Kurulu’nda oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran; çevirmen, tiyatro eleştirmeni, yazar, sahne ve kostüm tasarımcısı, gazeteci, eğitmen Seçkin Selvi;İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz ve oyuncu Selçuk Yöntem yer alıyor. 2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün sahibi Ekim ayında açıklanacak.
 
İstanbul Tiyatro Festivali’nin Destekçileri
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’ne,eş sponsorları Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın yanı sıra Zorlu Performans Sanatları Merkezi yüksek katkıda bulunan mekân sponsoru olarak destek veriyor. Festivalin gösteri sponsorları arasında ise ENKA Vakfı, Türk Tuborg A.Ş., Credit Europe Bank N.V. ve Tekfen Holding yer alıyor.
 
Festivalin değerli işbirliği yaptığı kurumlar arasında İtalyan Kültür MerkeziInstitut Français İstanbul ve Consulate General of the Kingdom of the Netherlands in İstanbul bulunuyor.

22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin gerçekleştirilmesine TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Beyoğlu BelediyesiveKadıköy Belediyesi de katkı sağlıyor. 
 
İKSV’nin tüm festivallerine Kurucu Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi Taşıyıcı DHL, Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara Collection ve Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta destek veriyor. 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin tanıtım kampanyasını TBWA / İstanbul yürütüyor.
 
İstanbul Tiyatro Festivali Biletleri 15 Eylül Cumartesi Günü Satışa Çıkıyor
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri 15 Eylül Cumartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix satış kanallarından ve hizmet bedelsiz olarak ana gişe İKSV’den (10.30 -18.00 saatleri arasında, 16 Eylül hariç pazar günleri kapalıdır) satın alınabilecek. Bu yıl ana gişe İKSV'nin yanı sıra Moda Sahnesi'nde 15-16 Eylül tarihlerinde (10.30-18.00 saatleri arasında) kurulacak geçici festival gişesinden de hizmet bedeli olmaksızın işlem yapılabilecek. 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri Siyah ve Beyaz Lale üyeleri için 10 ve 11 Eylül'de, Kırmızı ve Sarı Lale üyeleri için 12, 13 ve 14 Eylül'de öncelikli ve indirimli olarak satışa sunulacak. İndirimli ön satış Siyah, Beyaz ve Kırmızı Lale üyeleri için iki (2), Sarı Lale Kart üyeleri için bir (1) biletle sınırlıdır. Lale Kart üyeleri için ayrılan toplam bilet kontenjanının tükenmesi durumunda genel satışın başladığı 15 Eylül itibarıyla işlem yapılabilir. Lale Kart üyeleri biletlerini kartları için belirlenen öncelikli satış günlerinde 10.30 itibariyle hizmet bedeli olmaksızın Lale Kart İletişim Merkezi (0850 755 0260) aracılığıylaBiletix internet sitesi (biletix.com) üzerinden, ana gişe İKSV'den ve Moda Sahnesi'nde kurulacak geçici festival gişesinden (10.30-18.00 saatleri arasında) alabilirler. 
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Öğrenci Biletleri 10 TL
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 45. yılında, öğrencilerin kültür-sanata erişimini kolaylaştırmak amacıyla Koç Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın desteğini alarak başlattığı proje kapsamında, sınırlı sayıdaki öğrenci biletleri bu yıl da 10 TL’den satışa sunulacak. Öğrenci biletleri öğrenci kimliği ibraz edilerek yalnızca ana gişe İKSV’den ve 15-16 Eylül tarihlerinde Moda Sahnesi'nde kurulacak geçici festival gişesinden alınabilecek. Öğrenci biletleri kontenjanla sınırlıdır. #okuldantiyatroya
 

Yüksek çözünürlüklü görseller için:www.iksvphoto.com

Basın toplantısı ve ödül töreninden görüntülere 6 Eylül saat 11.00itibariyle aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:  https://files.secureserver.net/0frzFinRg68CZy
 
Festivalle ilgili tüm sorular için: medya@iksv.org
 
Ayrıntılı bilgi için: tiyatro.iksv.org
 
İstanbul Tiyatro Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için: 
facebook.com/istanbultiyatrofestivali
twitter.com/tiyatrofest
instagram.com/istanbultiyatrofestivali
#tiyatrobirkezyaşanır
#isttiyatrofest
#okuldantiyatroya