08 Temmuz 2024

Tüpraş, Döngüsel Ekonomiye Katkı Sağlayacak Yeni Teknolojiler Geliştiriyor

Tüpraş, Stratejik Dönüşüm Planı ve 2050 Karbon Nötr hedefi doğrultusunda yenilikçi Ar-Ge teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. IS2H4C isimli projesiyle Ufuk Avrupa Programı’ndan desteğe hak kazanan Tüpraş, proje kapsamında karbon yakalama ve yeşil hidrojen teknolojileri bir arada kullanarak hem karbon emisyonunu azaltma hem de döngüsel ekonomi için değer üretme vizyonuyla çalışacak.

Basın Bültenini Oku
01 Temmuz 2024

Genel Müdürümüz İbrahim Bey'in Fortune Röportajı

Genel müdürümüz İbrahim Bey, Fortune dergisine ropörtaj verdi.

Basın Bültenini Oku
11 Haziran 2024

Anadolu Uygarlıkları Serisi’nin son eseri Pamphylia: Bereketli Ovada Halkların Ahengi

Yapı Kredi Yayınları ve Tüpraş iş birliğiyle 12 kitaplık uluslararası bir yayın projesi olarak 2011 yılında başlayan Anadolu Uygarlıkları serisi, “Pamphylia: Bereketli Ovada Halkların Ahengi” başlıklı kitapla yolculuğunu tamamlıyor.

Basın Bültenini Oku
05 Haziran 2024

Tüpraş’tan, Batman’da İki Yeni Ortaokula İki Teknoloji ve Tasarım Atölyesi daha

Tüpraş,Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2018 yılından beri sürdürdüğü, “Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum Modelliyorum, Üretiyorum” toplumsal sorumluluk programını yeni atölyelerle güçlendirmeye devam ediyor.

Basın Bültenini Oku
30 Mayıs 2024

Tüpraş ve MEB’den Robotik Kodlama Yarışması

Tüpraş’ın Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürüttüğü “Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum Projesi” kapsamındaki ilk yarışma İzmir’deki ortaokullar arasında gerçekleşti. Etkinlikte Tüpraş’ın İzmir’de robotik kodlama, 3 boyutlu modelleme ve ahşap tasarım sınıfları kurduğu 8 ortaokuldan 32 öğrenci yarıştı. Tüpraş, bugün 7 il ve 45 ortaokulda kurduğu atölyeler aracılığıyla teknoloji ve inovasyon alanındaki yeniliklerle öğrencileri buluşturmaya devam ediyor.  

Basın Bültenini Oku
23 Nisan 2024

Tüpraş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 12. Kez Düzenlediği Çocuk Şenliği ile Kutladı

“Enerjimiz Geleceğe” sloganıyla Türkiye'nin enerjisini üretirken, toplumsal fayda odaklı projeleri de hayata geçiren Tüpraş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, geleneksel Tüpraş Batman Rafinerisi Çocuk Şenliği’nin 12’ncisini düzenledi.

Basın Bültenini Oku
29 Mart 2024

Tüpraş İlk Entegre Faaliyet Raporu’nu Yayımladı

Tüpraş, bu yıl ilk Entegre Faaliyet Raporu’nu yayımladı.
Raporun içeriğinde, yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetlerin yanı sıra, sürdürülebilirlik çalışmaları çok boyutlu olarak paylaşılıyor.
  Basın Bültenini Oku
27 Mart 2024

Tüpraş Nextremers Programı Beşinci Yılında Genç Yetenekleri Keşfetmeye Devam Ediyor

Genç yeteneklere henüz öğrenciyken çalışma deneyimi sunan Tüpraş, Nextremers programı ile yeni yetenekleri keşfetmeye devam ederken, geleceği üniversiteli ve yeni mezun gençlerle birlikte tasarlıyor. Gençlerin kişisel gelişimini destekleyerek, profesyonel iş hayatına hazırlanma imkânı sağlayan Tüpraş Nextremers’a başvurular 30 Nisan tarihine kadar gerçekleştirilebiliyor. Programa katılan gençler; yetenek, tutku, bilgi birikimi, fikir ve hayallerinin gücüyle geleceği şekillendiriyor.
  Basın Bültenini Oku
21 Mart 2024

Tüpraş, geleceğin enerjisini üretirken yenilikçi ve dijital teknolojilerle su tasarrufuna ve geri kazanımına odaklanmayı sürdürüyor

Atık su geri kazanım yatırımlarını ve su verimliliği projelerini sürdüren Tüpraş, son beş yılda 1,1 milyon kişinin yıllık su tüketimine eşdeğer miktar olan 87 milyon ton suyu geri kazanarak üretim süreçlerinde yeniden kullandı. Öte yandan şirket, su verimliliğine yönelik yenilikçi ve dijital projeleriyle 2024 yılında 600 bin ton su tasarrufu hedefliyor.
  Basın Bültenini Oku
19 Ocak 2024

Tüpraş’ın Batman Üniversitesi İş Birliğiyle Yürüttüğü ‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’ İlk Mezunlarını Verdi

Programa katılan 40 üniversite öğrencisi; girişimcilik, teknoloji ve inovasyon alanında aldığı eğitim ve edindikleri deneyimle geleceklerinin şekillenmesine katkı sağlayacak pek çok yetkinlik kazandı.

Basın Bültenini Oku
01 Aralık 2023

Batman Valiliği; Batman Belediyesi, Batman Üniversitesi, Tüpraş ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin katılımıyla, “Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele" için 16 Günlük Aktivizm Kampanyası” Kapsamında Konferans Düzenledi

Lise ve üniversite öğrencileri, akademisyenler, Batman Valiliği’ne bağlı kamu çalışanlarının katılımıyla düzenlenen etkinlikte, kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğuna dikkat çekildi. Katılımcılar, çözüm önerileriyle ilgili değerlendirmelerini paylaşarak atılması gereken adımlara yönelik görüşlerini sundular.

Basın Bültenini Oku
22 Kasım 2023

Tüpraş Ar-Ge Fuel-Up Biyoyakıt Projesine Avrupa Komisyonu’ndan 1 Milyon Euro Fon Desteği

Tüpraş, geleceğin enerjisini üretme vizyonuyla havacılık ve deniz taşımacılığında kullanılacak biyoyakıtların üretimi için farklı hammadde kaynaklarından faydalanmayı hedefleyen önemli bir Ar-Ge projesine başlıyor.

Basın Bültenini Oku
17 Kasım 2023

Tüpraş İlk Dijital İş İzin Sistemini Uygulamaya Aldı

Türkiye'nin enerjisini emniyetli çalışma önceliğiyle kesintisiz bir şekilde karşılamayı sürdüren Tüpraş, dijital iş izin sistemini devreye aldı. Dijital İş izin sistemi iş süreçlerinde emniyet odaklı, şeffaf, takip edilebilir ve sürdürülebilir bir platform olarak tam rafinerilerde uygulanıyor.

Basın Bültenini Oku
08 Kasım 2023

Entek Elektrik, Kınık Rüzgâr Santrali’ni Portföyüne Kattı

Entek Elektrik, Kınık Rüzgar Santrali'ni satın alarak yenilebilir enerji alanındaki yatırımlarına devam ediyor.

Basın Bültenini Oku
01 Ekim 2023

Tüpraş Uluslararası Sertifikalı Yangın Eğitimleri Veriyor

Tüpraş, yangınla mücadele konusunda farkındalığı ve yetkinliği artıracak önemli bir çalışmaya imza atıyor. Tüpraş İzmir Rafinerisi Yangın Eğitimi Merkezi, Uluslararası Endüstriyel Acil Durum Hizmetleri Yönetimi Örgütü (JOIFF) akreditasyonlu Türkiye'deki ilk tek eğitim tesisi olarak uluslararası sertifikalı yangın eğitimleri düzenleyerek Türkiye'nin endüstriyel yangınla mücadele alanında öncüsü olarak faaliyete başlayacak.

Basın Bültenini Oku
28 Eylül 2023

Tüpraş, Beşiktaş JK Stadı’nın İsim Sponsoru Oldu

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi: “Stat isim sponsorumuz Tüpraş oldu. Gerçekleştirilen iş birliğimiz kapsamında stadımızın adı üç yıl süreyle ‘Tüpraş Stadyumu’ olacak”. Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş JK’nın her türlü haklarını en üst düzeyde koruyacak bir marka ve anlaşma için son derece ince eleyip, sık dokuduklarını belirterek; “Bir kısmı gerçek, bir kısmı gerçek dışı şekilde basına yansıdığı gibi, stat isim sponsorluğumuz için bazı markalarla görüşmeler gerçekleştirdik ve hem sunduğu maddi koşullar hem de itibar açısından, Ülkemizin sanayi devi Tüpraş’la anlaştık."

Basın Bültenini Oku
19 Eylül 2023

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tüpraş’ın girişim sermayesi şirketi Tüpraş Ventures, Tüpraş’ın sürdürülebilir rafinaj iş alanını emniyet ve operasyonel mükemmeliyet odağında destekleyecek yenilikçi adımlar atıyor. Bu kapsamda robotik teknolojiler alanında faaliyet gösteren AISField girişimine yatırım yapan Tüpraş Ventures, dijitalleşme alanındaki yenilikçi robotik ürün portföyünün genişletilmesi, ürün ve hizmetlerin yurt içi ve yurt dışı müşteri ve yatırımcılara tanıtımı faaliyetlerinde girişime katkı sağlayacak. AISField’in robotik çözümlerinden olan, içinde ürün varken de tank taban bakımı yapabilen ATEX sertifikalı robot Tüpraş rafineri sahalarında kullanılmaya başlandı.

Basın Bültenini Oku
06 Eylül 2023

27.İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü Mehmet Birkiye'ye Sunuldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Entek, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 27. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim–25 Kasım tarihleri arasında seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. Basın Bültenini Oku
06 Eylül 2023

Genel Müdürümüz İbrahim Yelmenoğlu, stratejik dönüşüm planımız çerçevesindeki gelişmeleri ve hedeflerimizi, yeni Ar-Ge, inovasyon ve dijitalleşme projelerimizi Fortune Türkiye dergisinden Şule Laleli’ye anlattı

Basın Bültenini Oku
25 Ağustos 2023

Stevie Awards’tan Tüpraş’a İki Ödül Birden! Tüpraş'a Stevie Awards’tan “En İyi Kurumsal Yayın” Kategorisinde Türkiye’de İlk Kez Üç Yıl Üst Üste Altın Ödül

Tüpraş, RAFİNE Dergisi ile kazandığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. Uluslararası platformda önde gelen iş ödüllerinden biri olan ABD Merkezli Stevie International Business Awards’ta RAFİNE Dergisi ile altın ödül alan şirket, Türkiye’de bir ilke imza atarak üç yıl üst üste “En İyi Kurumsal Yayın” (Best House Organ for General Audience) kategorisinin kazananı oldu.

Basın Bültenini Oku
25 Ağustos 2023

Stevie Awards’tan Tüpraş’a İki Ödül Birden! Tüpraş'a Stevie Awards’tan “En İyi Kurumsal Yayın” Kategorisinde Türkiye’de İlk Kez Üç Yıl Üst Üste Altın Ödül

Tüpraş, dünyanın önde gelen iş ödüllerinden Stevie International Awards’tan iki ödül birden kazandı. RAFİNE dergisi ile “En İyi Kurumsal Yayın” kategorisinde Türkiye’de ilk kez üç yıl üst üste altın ödüle layık görülen Tüpraş, kurumsal yayıncılık alanındaki başarısını bu yıl da tescilledi. Şirket, global çaptaki ödül organizasyonunda “Teknolojiyi kullanarak en iyi şekilde uyarlayabilen projeler” kategorisinde de “Karadolum Dijital Müşteri Deneyimi” projesiyle bronz ödül kazandı.

Basın Bültenini Oku
22 Temmuz 2023

Koç Topluluğu, 5 Bin Konteynerden Oluşan, 20 Bin Kişilik Yerleşim Yerleri ile Deprem Bölgesinde Umudu Birlikte Çoğaltıyor

Koç Holding, Topluluk Şirketleri ile birlikte AFAD koordinasyonunda 5 farklı noktada, yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı, 5 bin adet konteynerden oluşan ve sosyal yaşam alanlarıyla öne çıkan Umut Kentleri kurdu. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Koç Holding’in üst düzey yöneticileri Hatay Umut Kent’i ziyaret ederek kent sakinleriyle bir araya geldi.

Basın Bültenini Oku
12 Haziran 2023

Tüpraş İlk Entegre Raporunu Yayımladı

Ülkemiz enerji sektöründe, GRI onaylı ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlayan ve 16 yıldır aralıksız raporlama yapan Tüpraş, değer üretme yaklaşımını daha da güçlendirerek Entegre Faaliyet Raporu geçiş yolculuğunun ilk adımını attı.

Basın Bültenini Oku
04 Haziran 2023

Tüpraş Water Europe’a Üye olan İlk Türk Sanayi Şirketi Oldu

Stratejik Dönüşüm Planı ve 2050 Karbon Nötr hedefi çerçevesinde geleceğin enerjisini üretmek üzere çalışmalar yürüten Tüpraş, Avrupa su ekosisteminin güçlenmesi için yeni teknolojileri destekleyen lider paydaş kuruluş Water Europe’a katılan ilk Türk sanayi şirketi oldu.

Basın Bültenini Oku
27 Nisan 2023

Tüpraş, Enerji Dönüşümüne ‘Tüpraş Ventures’ ile Yön Verecek

Türkiye’nin lider sanayi şirketi Tüpraş, geleceğin enerji sisteminde belirleyici olacak teknoloji girişim şirketlerine yatırım yapmak, stratejik iş birlikleri oluşturmak, ekosistemi geliştirmek, yurt içi ve yurt dışı teknoloji girişimlerine ulaşmak amacıyla Tüpraş Ventures’dan güç alacak.

Basın Bültenini Oku
17 Nisan 2023

Körfez Ulaştırma Beş Yıldır Modern ve Güvenli Taşımacılıkta Liderliğini Koruyor

Tüpraş’ın demiryolu iştiraki Körfez Ulaştırma, sektörde 5. yılını geride bıraktı. 7/24 çalışan Tüpraş rafinerileri arasında beş yıldır akaryakıt lojistiğini gerçekleştiren Körfez Ulaştırma, modern ve güvenli taşımacılığa katkılarını artırarak sürdürüyor.

Basın Bültenini Oku
08 Şubat 2023

Tüpraş Tüm Çalışanlarıyla Birlikte Türkiye İçin Tek Yürek

Tüpraş, deprem bölgesinin ve arama kurtarma ekiplerinin yakıt ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak önceliğiyle çalışıyor.

Basın Bültenini Oku
13 Ocak 2023

Yapı Kredi Yayınları ve Tüpraş İş Birliğiyle İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri

Tüpraş ve Yapı Kredi Yayınları iş birliğiyle hazırlanan Anadolu Uygarlıkları Serisi’nin on birinci kitabı İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri yayımlandı.

Basın Bültenini Oku
14 Aralık 2022

Tüpraş & Honeywell Biyoyakıt Üretimi İş Birliğine Türk Amerikan İş Dünyasından Saygın Ödül

Batman Üniversitesi, Tüpraş ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin katılımıyla “Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm Kampanyası” kapsamında farkındalık amaçlı bir konferans gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte, kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğuna dikkat çekildi. Çözüm önerileriyle ilgili değerlendirmelerini paylaşan katılımcılar, atılması gereken adımlara yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Basın Bültenini Oku
06 Aralık 2022

Batman Üniversitesi, Tüpraş ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin katılımıyla, “Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm Kampanyası” Kapsamında Konferans Düzenledi

Batman Üniversitesi, Tüpraş ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin katılımıyla “Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm Kampanyası” kapsamında farkındalık amaçlı bir konferans gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte, kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğuna dikkat çekildi. Çözüm önerileriyle ilgili değerlendirmelerini paylaşan katılımcılar, atılması gereken adımlara yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Basın Bültenini Oku
05 Aralık 2022

Tüpraş’a Stevie Awards’tan “En İyi Kurumsal Yayın” Kategorisinde, 2 Yıl Üst Üste Altın Ödül

Tüpraş, dünyanın önde gelen iş ödüllerinden Stevie International Awards’ta geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da altın ödülün sahibi oldu. RAFİNE dergisi ile “En İyi Kurumsal Yayın” kategorisinde altın ödüle layık görülen Tüpraş, böylece Türkiye’de ilk kez, kurumsal yayıncılık alanında 2 yıl üst üste ödül kazanan şirket oldu.

Basın Bültenini Oku
25 Kasım 2022

Tüpraş, geleceğin enerjisini üretmek hedefiyle çıktığı karbon nötr yolculuğunda bir yılı tamamladı

Türkiye’nin lider sanayi şirketi Tüpraş, “Stratejik Dönüşüm Planı” yolculuğunda bir yılı tamamladı. 2021 yılının Kasım ayında açıkladığı plan kapsamında 2030 yılına kadar emisyonlarını yüzde 27 azaltmayı ve 2050 yılında karbon nötr enerji şirketine dönüşmeyi hedefleyen Tüpraş, bir yandan Ülkemizin akaryakıt ihtiyacını kesintisiz şekilde karşılarken diğer taraftan ülkenin karbon taahhütlerine önemli katkıda bulunacak yatırımlarını hayata geçirmeye devam ediyor. Tüpraş, 2050’ye dek 10 milyar dolar yatırım hedeflediği stratejik planı kapsamında, dönüşümün ilk 9 ayında 53 milyon USD’lik kısmı sürdürülebilirliğe olmak üzere, toplam 101 milyon USD yatırım gerçekleştirdi. Yılsonu itibarıyla ise yaklaşık yarısı sürdürülebilirliğe olmak üzere toplam 200 milyon dolar yatırım gerçekleştirmiş olmayı hedefliyor.

Basın Bültenini Oku
25 Kasım 2022

Tüpraş, Geleceğin Enerjisini Üretmek Hedefiyle Çıktığı Karbon Nötr Yolculuğunda Bir Yılı Tamamladı

Tüpraş, 2050’ye dek 10 milyar dolar yatırım hedeflediği stratejik planı kapsamında, dönüşümün ilk 9 ayında 53 milyon USD’lik kısmı sürdürülebilirliğe olmak üzere, toplam 101 milyon USD yatırım gerçekleştirdi.

Basın Bültenini Oku
03 Kasım 2022

Tüpraş tam kapasite çalışırken Stratejik Dönüşüm Yolculuğu için yatırımlarına da kesintisiz devam ediyor

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2022 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın üçüncü çeyreğinde, yüzde 98’lik kapasite kullanımıyla 7 milyon ton üretim ve 8,5 milyon ton satış gerçekleştiren Tüpraş, 2050 hedeflerini içeren Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında, Koç Topluluğu’nun elektrik üretim şirketi Entek’in hisselerini de devraldı.

Basın Bültenini Oku
20 Eylül 2022

26. İstanbul Tiyatro Festivali Zengin Programıyla 25 Ekim'de Sahnelerde

26. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim-26 Kasım tarihleri arasında Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl Işıl Kasapoğlu küratörlüğünde düzenlenecek festival, Türkiye’den ve yurtdışından, merakla beklenen, yepyeni oyunlardan yenilikçi ve ufuk açıcı performanslara, toplam 24 tiyatro, performans ve dans gösterisini bir araya getirecek.

Basın Bültenini Oku
20 Eylül 2022

Tüpraş Rafinerilerinde ‘MobiWAN’ ile Kesintisiz İletişim

Time Dergisi’nin 2021 yılının en inovatif girişimleri arasında gösterdiği Mobilus Labs girişiminin ürünü mobiWAN, Tüpraş rafinerilerinde deneyimlenmeye başladı. Endüstriyel tesislerde yaşanabilen yüksek gürültülü alanda iletişim kurma ihtiyacını çözen teknoloji, iş güvenliği konusunda önemli katkılar sunuyor.

Basın Bültenini Oku
25 Ağustos 2022

Tüpraş’tan, stratejik dönüşüm planı ve 2050 karbon nötr hedefi doğrultusunda güçlü hamle

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’de enerjinin öncüsü olan, geçtiğimiz yıl stratejik dönüşüm planını ve 2050’de karbon nötr olma taahhüdünü açıklayan Tüpraş, bu yolculukta attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Şirket, plan kapsamında gelecekte odaklanacağı dört stratejik iş kolundan biri olan ‘Sıfır karbonlu elektrik’ alanında önemli bir yatırıma imza attı. Koç Holding ve Aygaz’ın iştiraki, yenilenebilir enerji şirketi Entek’in hisselerinin Tüpraş tarafından devralınması ile ilgili, Nisan ayında başlayan işlemler ilgili resmi kurumlardan alınan onaylar sonrasında şirketlerin genel kurullarında da onaylandı. T

Basın Bültenini Oku
15 Ağustos 2022

Tüpraş’ın Stratejik Dönüşüm Planı doğrultusunda atılımları devam ediyor

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında 2030 yılına kadar yaklaşık 1 GW’lık sıfır karbonlu elektrik üretim portföyüne ulaşmayı hedefleyen Tüpraş, bu alanda adımlarını hızlandırıyor.

Basın Bültenini Oku
04 Ağustos 2022

Genel Müdürümüz İbrahim Yelmenoğlu, şirketimizin geleceğine ilişkin hedeflerini ve çalışmalarını Capital dergisinden Özlem Aydın Ayvacı’ya anlattı.

Basın Bültenini Oku
01 Temmuz 2022

Tüpraş Türkiye'nin İlk Sürdürülebilir Havacılık Yakıtını Üretecek

Sürdürülebilir havacılık yakıtı üretmeye hazırlanan Tüpraş, UOP Ecofining™ teknolojisinin kullanımı için dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Honeywell ile lisans anlaşması imzalayarak biyoyakıt üretimi için düğmeye bastı. Tüpraş, kurulması planlanan UOP Ecofining tesisinde, atık hammaddeyi sürdürülebilir havacılık yakıtına (SAF), yenilenebilir dizele ve diğer ürünlere dönüştürecek.

Basın Bültenini Oku
28 Haziran 2022

Körfez Ulaştırma Demir Yolu Filosuna Eklediği 75 Yeni Vagonla Büyümeye Devam Ediyor

Körfez Ulaştırma A.Ş., yeni aldığı 75 adet tank vagonla tank vagon filosunu 520’ye çıkardı. Dünyanın en büyük vagon üreticisi ABD’li Greenbrier’ın Adana’daki Greenbrier/Rayvag üretim tesisinde üretilen son vagonların da Kırıkkale’ye ulaşmasıyla birlikte şirket, demir yolu taşımacılığının ağırlığını daha da artıracak.

Basın Bültenini Oku
22 Haziran 2022

Tüpraş’tan “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” Konusunda Yeni Bir Adım

Tüpraş çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyen iş ortamı oluşturmak amacıyla yürüttüğü faaliyetlerini daha sistematik ve planlı bir şekilde yönetmek üzere hayata geçirdiği “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” yaklaşımını açıkladı. Bu kapsamda düzenlenen etkinlikte konuşan Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Hem sektörümüz hem de şirketimiz adına pek çok öncü ve örnek uygulamaya imza attık. Uzun yıllardır işe alımlarda, kadın erkek eşitliğini gözeterek hareket ediyoruz. Hatta bazı projelerde, birimlerimizde kadın çalışanlarımız çok daha ağırlıklı yer alıyor. Geçen yıl açıkladığımız Stratejik Dönüşüm Planımız doğrultusunda, geleceğin Tüpraş’ını da yine aynı kapsayıcı yaklaşımla kurguluyoruz. Bu hedefle hayata geçirdiğimiz “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık Komitesi” de deneyimlerimizi geliştirmekte bize yol gösterici olacak” dedi.

Basın Bültenini Oku
09 Haziran 2022

Tüpraş 2021 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu Yayımlandı

2050 Karbon Nötr hedefini ve Stratejik Dönüşüm Planını geçtiğimiz yıl sonunda açıklayan Tüpraş, “Enerjimiz Geleceğe” mottosuyla yürüttüğü faaliyetlerini paylaştığı “2021 Sürdürülebilirlik Raporu”nu yayımladı. Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Stratejik Dönüşüm Planımız sürdürülebilirlik anlayışımızı destekliyor. ‘Enerjimiz Geleceğe’ diyerek, gelecek nesillere karşı üstlendiğimiz sorumlulukla, değer zincirimizin çevresel ve sosyal etkilerini iyileştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 2021 yılında sürdürülebilirlik yatırımlarımızın payı yüzde 55 olarak gerçekleşirken; çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) değerlendirme endekslerinde ortalama yüzde 22 oranında gelişme sağladık. Bu alandaki performansımızı sürekli geliştirmek için çalışmalarımıza devam ediyor ve 2022 yılı için değerlendirme endekslerinde ortalama yüzde 20 gelişme hedefliyoruz” dedi.

Basın Bültenini Oku
09 Haziran 2022

Stratejik Dönüşüm Planı ve 2050 Karbon Nötr hedefi Doğrultusunda Yeni Adım Tüpraş “Hydrogen Europe” Üyesi Oldu

Stratejik Dönüşüm Planı ve 2050 Karbon Nötr hedefi Doğrultusunda Yeni Adım Tüpraş “Hydrogen Europe” Üyesi Oldu Stratejik Dönüşüm Planı çerçevesinde odak iş alanlarından “yeşil hidrojen” üretimine yönelik çalışmalar yürüten Tüpraş, Avrupa hidrojen pazarının lider paydaş kuruluşu “Hydrogen Europe” üyesi oldu. 2050’de karbon nötr bir enerji şirketi olma yolunda ilerleyen şirket, bu üyelikle dünya genelinde hidrojen değer sisteminin önemli bir parçası olacak.

Basın Bültenini Oku
13 Mayıs 2022

Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi’ne İki Ayrı “Yeşil Bina” Sertifikası

Sürdürülebilir bir gelecek yolunda, faaliyetlerini ve iş süreçlerini çevreye uyumlu şekilde dönüştüren Tüpraş, Kırıkkale Rafinerisi bünyesindeki Tüpraş Akademi ve Teknik Emniyet ve Çevre Müdürlüğü binaları ile LEED Gold Sertifikası almaya hak kazandı. ‘Stratejik Dönüşüm Planı’ ve ‘2050 Karbon Nötr’ hedefine yönelik somut çalışmalar yürüten Tüpraş, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi’nin değerlendirmesiyle alınan bu sertifikayla yeşil binalarında enerjisini verimli kullanarak öncü ve örnek bir şirket olmayı sürdürüyor.

Basın Bültenini Oku
23 Şubat 2022

Tüpraş, ‘İklimle Bağlantılı Finansal Beyanlar Görev Gücü'ne’ katıldı

2050 yılında karbon nötr olma yolunda ‘Stratejik Dönüşüm Planı’nı geçtiğimiz Kasım ayında açıklayan Tüpraş, bu hedefine yönelik çalışmalarını güçlendirmek üzere ‘İklimle Bağlantılı Finansal Beyanlar Görev Gücü’ne destek veren küresel şirketler arasına katıldı.

Basın Bültenini Oku
16 Şubat 2022

Tüpraş’tan 2021 yılında 1,3 Milyar TL Yatırım, 27,6 Milyon Ton Satış

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2021 yılının son dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın son çeyreğinde, 2050 yılında karbon nötr hedefiyle yeni iş alanlarına yönelik ‘Stratejik Dönüşüm Planı’nı açıklayan Tüpraş, 2021 yılında %55’i sürdürülebilirlik alanında olmak üzere toplam 1,3 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirdi.

Basın Bültenini Oku
04 Şubat 2022

Tüpraş, Otonom Robotların Saha Denemelerine Başladı

Tüpraş, robotik teknolojilere yönelik yol haritası kapsamında, üretim sahalarında dijitalleşme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Emniyetli iş anlayışını tüm iş süreçlerinin odağına yerleştiren şirket, rafineri sahalarındaki riskli çalışma ortamlarında yapay zekâ destekli otonom robot uygulamalarını devreye almak üzere test çalışmalarına başladı. Enerji sektörünün dijitalleşmesinde öncü ve yenilikçi uygulamalara imza atan Tüpraş’ın son adımı Boston Dynamics’in robotu Spot’un* sahada denenmesi oldu.

Basın Bültenini Oku
11 Ocak 2022

Tüpraş, Bloomberg’in “2022’de İzlenmesi Gereken 50 Şirket” Listesinde Yer Alan Tek Türk Şirketi Oldu

Türkiye’nin lider enerji şirketi Tüpraş, Bloomberg sektör uzmanı analistlerinin görüşleriyle oluşturulmuş, dünyanın önde gelen şirketlerinin yer aldığı “50 Companies to Watch in 2022” listesinde yer alan tek Türk şirketi oldu.

Basın Bültenini Oku
22 Kasım 2021

Tüpraş 2050’de Karbon Nötr Hedefiyle Stratejik Dönüşüm Yolculuğunu Başlattı

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’de enerjinin öncüsü olan Tüpraş, Koç Holding’in başlattığı Karbon Dönüşüm Programı kapsamında, enerji sektörünün geleceğinde liderliği hedefleyen “Stratejik Dönüşüm Planını” açıkladı.

Basın Bültenini Oku
09 Nisan 2021

Körfez Ulaştırma yeni vagon yatırımıyla taşıdığı ürün çeşidini artırıyor

Tüpraş iştiraki Körfez Ulaştırma AŞ, akaryakıt taşımacılığının yanında diğer ürünlerin taşınmasında da atağa kalktı. Yatırımını yaptığı RGNS vagonlarıyla emniyetli şekilde tehlikeli madde taşımacılığı yapmanın yanı sıra Tüpraş rafinerileri arasında yedek parça gibi yükleri de taşımaya hazırlanan Körfez Ulaştırma, petrokok konteyner taşımacılığıyla da ürün taşıma gamını çeşitlendiriyor.
  Basın Bültenini Oku
08 Mart 2021

Kadın Çalışanları Tüpraş’a Güç, Türkiye’ye Enerji Katıyor

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu:
 
“Faaliyet gösterdiğimiz, ağırlıklı olarak erkek egemen görülen enerji sektöründe eşitlikçi ve kapsayıcı bir iş ortamı oluşturmak hedefiyle hareket ediyoruz. Ne mutlu bize ki, Türkiye’nin enerjisini kadın ve erkek çalışma arkadaşlarımızla beraber üretiyoruz; gücümüzü kadın erkek omuz omuza çalışmaktan alıyoruz. Bizler, hiçbir işin cinsiyeti olmadığını, işlerin ancak uzmanı olabileceğini iyi biliyoruz. Bu ilkelerle hareket eden bir toplumun her alanda kalkınacağına içtenlikle inanıyoruz. Bu inançla, çalışmalarımızı her alanda ‘Eşitlik için Enerjimiz Bitmez’ diyerek sürdürecek, Ülkemizin enerjisini birlikte üretmeye devam edeceğiz. Basın Bültenini Oku
23 Şubat 2021

Tüpraş Nextremers Programı, 3. Senesinde Yeni Yetenekleri Keşfetmeye Devam Ediyor

Tüpraş Nextremers Programı, 3. Senesinde Yeni Yetenekleri Keşfetmeye Devam Ediyor. Basın Bültenini Oku
23 Şubat 2021

Tüpraş’tan Modiphal-T ile asfalt ve izolasyon uygulamalarında yenilikçi çözümler

Asfalt ve izolasyon uygulamalarında yenilikçi çözümler geliştiren Tüpraş, Modiphal-T projesinin modifiye bitüm ürünleriyle müşterilerine; maliyet avantajı, uzun ömürlü kullanım, kaliteli ve yüksek performans sunuyor. Modiphal-T ürünü, Bursa Çevreyolu onarım çalışmaları ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü bakım çalışmalarında başarıyla uygulandı. Basın Bültenini Oku
11 Şubat 2021

Tüpraş Pandemi Döneminde 806 Milyon TL Yatırım Yaptı

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2020 yılının son dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2020 yılında toplam 23,4 milyon ton üretim, 24,5 milyon ton satış gerçekleştiren Tüpraş’ın cirosu 63,2 milyar TL oldu. Basın Bültenini Oku
09 Ocak 2021

Tüpraş son beş yılda 2,5 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık su tüketimine eşdeğer tasarruf sağladı

Tüpraş, atık su geri kazanım yatırımları ve su verimliliği çalışmalarıyla, son beş yılda 2,5 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık su tüketimine eşdeğer tasarruf sağladı.

Basın Bültenini Oku
30 Aralık 2020

Tüpraş Ar-Ge Merkezi 10 Yıldır Enerji Sektörüne Katkılarını Sürdürüyor

Türkiye’nin enerji ihtiyacının önemli bir kısmını sağlayan Tüpraş,  Ar-Ge çalışmalarıyla da sektöründe öncü şirketlerden biri olmaya devam ediyor. Rafinerilerinin operasyonel süreçlerini kolaylaştırmayı, enerji verimliliği projeleriyle sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı odağına alan Tüpraş Ar-Ge Merkezi, 10 yıl içinde imza attığı çalışmalarla enerji sektörüne katkılarını sürdürüyor. Basın Bültenini Oku
23 Aralık 2020

Tüpraş, Yeni Müşteri Bildirim Yönetim Sistemini Devreye Aldı

Tüpraş, müşteri talep ve beklentilerini en yüksek düzeyde ve en hızlı şekilde karşılamak için hayata geçirdiği yeni Müşteri Bildirim Yönetimi sistemi ile kaliteli, şeffaf ve dijital hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor. Basın Bültenini Oku
17 Aralık 2020

Tüpraş Laboratuvarlarından Akaryakıt Sektörüne Kapsamlı Çözümler

Tüpraş, İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde yer alan ve son teknolojiyle donatılan laboratuvarlarında; akaryakıt, yakıt ve bitüm sektörlerinin analiz ihtiyacını karşılıyor. Basın Bültenini Oku
03 Kasım 2020

Tüpraş, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde de Ülkemizin enerji ihtiyacını başarıyla karşılamayı sürdürdü

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın üçüncü çeyreğinde toplam 6,4 milyon ton üretim ve 6,7 milyon ton ürün satışı gerçekleştiren Tüpraş’ın ilk 9 aydaki yatırımları ise toplam 680 milyon TL’ye ulaştı. Basın Bültenini Oku
26 Eylül 2020

Tüpraş, Online Staj Programı ile Öğrencilerin Gelişimlerini Desteklemeye Devam Ediyor

Pandemi ile birlikte uzaktan çalışma modeliyle başlattığı Genç Yetenek - “Nextremers” Programı’nın ardından Tüpraş, bu kez üniversite öğrencilerine yönelik staj programlarını da online olarak tamamladı. Basın Bültenini Oku
23 Eylül 2020

Basın ve Kamuoyunun Dikkatine

Bugün (23 Eylül 2020 tarihli) Sabah Gazetesi’nde Dilek Güngör imzasıyla yayınlanan “Akaryakıtta İndirim Oyunu” başlıklı yazıda Tüpraş’a yöneltilen iddialar tamamen gerçek dışıdır. Pandemi gibi çok zorlu bir süreçte, olağanüstü bir özveri ve gayretle gece gündüz çalışırken, akaryakıt dağıtım şirketlerine kota uyguladığımız ve adeta keyfi fiyatlama politikaları yürüttüğümüz gibi çirkin iddialar kabul edilemez. Basın Bültenini Oku
25 Ağustos 2020

Tüpraş, Emerald iş birliğiyle yeni teknoloji yatırımlarına güç katacak

Tüpraş, ABD ve Avrupa’daki yeni teknoloji şirketlerine yatırım yapmak üzere, Uluslararası Girişim Sermayesi Fonu olan Emerald Industrial Innovation Fund ile uzun süreli iş birliği anlaşması imzaladı. Türkiye’de aktif olarak açık inovasyon çalışmaları sürdüren Tüpraş, Emerald iş birliğiyle yurt dışında faaliyet gösteren yeni teknoloji şirketlerine ulaşmayı amaçlıyor. Basın Bültenini Oku
12 Ağustos 2020

Tüpraş, 2020 yılı ilk yarısında da Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamaya devam etti

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2020 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde toplam 4,9 milyon ton üretim ve 5,3 milyon ton satış gerçekleştiren Tüpraş’ın yılın ilk yarısındaki yatırımları ise toplam 450 milyon TL’ye ulaştı. Basın Bültenini Oku
24 Temmuz 2020

Tüpraş Kurum İçi Girişimcilik Projeleriyle Ürün Portföyünü Genişletmeye Devam Ediyor

Tüpraş, kurum içi girişimcilik programı kapsamında başlattığı, “Modiphal-T Projesi” ile ürün portföyüne yeni bir ürün eklerken proje kapsamında ilk modifiye bitüm satışı gerçekleştirildi. Basın Bültenini Oku
17 Temmuz 2020

Tüpraş’a TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi

Tüpraş İzmit Rafinerisi, Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) belirlediği enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürleri çerçevesinde, COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’nin sahibi oldu. Basın Bültenini Oku
09 Temmuz 2020

Tüpraş 2019 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Sürdürülebilirliği tedarik zincirinden, satış sonrası operasyonlarına kadar tüm süreçlerine entegre eden şirket, 2019 yılında toplam 311,5 milyon TL tutarında Ar-Ge, çevre yönetimi ve yatırım harcaması gerçekleştirdi. 2008 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı, sürdürülebilirlik anlayışlarının merkezine koyduklarını dile getiren Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bir süredir dünyayı sarsan pandemi, sürdürülebilirlik bakış açısını gerek kurumsal gerekse bireysel olarak daha çok gündemimize almamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor” dedi. Basın Bültenini Oku
02 Temmuz 2020

Tüpraş’tan Sokak Hayvanlarına Destek

Koronavirüs salgını döneminde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını unutmayan Tüpraş, sokak hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarının sağlanması için Kocaeli’nin Körfez ve İzmir’in Aliağa Belediyesi ile protokol imzaladı. Basın Bültenini Oku
18 Haziran 2020

Tüpraş’tan, AB Ar-Ge ve İnovasyon Programı UFUK 2020 Kapsamında Çevre Projesi

Ortaklar arasında Tüpraş'ın yer aldığı “MOF4AIR” isimli Ar-Ge projesi​ Ufuk 2020 programının “İleri Karbondioksit Yakalama Teknolojileri” çağrısı kapsamında yüzde 100 desteklenmeye hak kazandı. Basın Bültenini Oku
21 Mayıs 2020

Tüpraş tarihte eşi görülmemiş koşulların yaşandığı 2020 yılı ilk çeyreğinde de Ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamaya ve yatırımlarına devam etti

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde toplam 6,0 milyon ton üretim ve 6,2 milyon ton satış yapan Tüpraş’ın bu dönemdeki yatırım tutarı ise 319 milyon TL oldu. Basın Bültenini Oku
18 Nisan 2020

Tüpraş’ın Robotik Kodlama Sınıfları Sağlık Çalışanları İçin Siperli Maske Üretiyor

Tüpraş’ın, şubat ayında resmi açılışını gerçekleştirdiği, 4 ildeki toplam 30 ortaokulda bulunan “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim-Beceri” sınıflarında sağlık çalışanları için koruyucu siperli maske üretilmeye başlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği, gönüllü Teknoloji ve Tasarım öğretmenleri desteği ve Tüpraş’ın koordinasyonuyla yürütülen projede, ilk etapta yaklaşık 10.000 adet siperli maske üretilmesi hedefleniyor. Salgınla mücadelede başarıya ulaşmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini belirten Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bu gönüllü çalışmayı, yarınları kuracak gençleri yetiştirenlerle o gençleri ve toplumu sağlıklı bir şekilde yaşatanlar arasında kurulan dayanışma köprüsü olarak görüyoruz” dedi. Basın Bültenini Oku
10 Mart 2020

Üniversiteliler “Tüpraş Nextremers” Programıyla İş Hayatına Hazırlanıyor

Tüpraş, “Nextremers” programı ile genç yetenekleri henüz öğrenciyken gerçek bir çalışma ortamı deneyimiyle tanıştırıyor; gençlerin kişisel gelişimlerini de destekleyerek profesyonel iş hayatına hazırlıyor. Basın Bültenini Oku
08 Mart 2020

“Nesiller Boyu Eşitlik: Sporda Ve Sporla Kadınların Ve Kız Çocuklarının Güçlenmesi” Etkinliği Gerçekleştirildi

“Nesiller Boyu Eşitlik: Sporda Ve Sporla Kadınların Ve Kız Çocuklarının Güçlenmesi” Etkinliği Gerçekleştirildi Basın Bültenini Oku
19 Şubat 2020

Basın Açıklaması

Tüpraş İzmir Rafinerisi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Ödülleri’nde, “Büyük Ölçekli İşletme” kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Basın Bültenini Oku
13 Şubat 2020

Koç Holding “MLMM 4.0” Atağını Tüpraş ile Başlattı

Koç Holding “MLMM 4.0” Atağını Tüpraş ile Başlattı Basın Bültenini Oku
12 Şubat 2020

Tüpraş 2019 Yılında 236 Milyon Dolar Yatırım, 29,2 Milyon Ton Satış Gerçekleştirdi

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2019 yılının son dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2019 yılında toplam 28,1 milyon ton üretim, 29,2 milyon ton satış gerçekleştiren Tüpraş’ın cirosu 89,6 milyar TL’ye ulaştı. Basın Bültenini Oku
21 Ocak 2020

Tüpraş’a “Enerji Verimliliği” Ödülü

Tüpraş İzmir Rafinerisi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Ödülleri’nde, “Büyük Ölçekli İşletme” kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Basın Bültenini Oku
07 Kasım 2019

Tüpraş’tan 9 Ayda 22,2 Milyon Ton Satış 179 Milyon Dolar Yatırım

Tüpraş, yılın ilk 9 ayında üretim miktarını geçen yılın aynı dönemine göre %11 artırarak 21,2 milyon tona ulaştırdı. 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan Tüpraş, söz konusu dönemde toplam 22,2 milyon ton satış gerçekleştirerek Türkiye’nin akaryakıt ihtiyacını karşıladı. Basın Bültenini Oku
01 Kasım 2019

Tüpraş, Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Tüpraş, 2017-2018 Sürdürülebilirlik Raporu’nda faaliyetlerinin sosyal, ekonomik ve çevresel etkilerinin yanında, bu alanlarda geliştirdiği topluma duyarlı yönetsel yaklaşımları ile inovasyon ve dijitalleşme merkezli çalışmalarını paylaştı. Basın Bültenini Oku
04 Eylül 2019

Arter’in 5 yıl boyunca Kurumsal Sponsorluğunu üstleniyoruz

Kapılarını 13 Eylül Cuma günü açmaya hazırlanan Arter, Dolapdere’deki yeni binasını ve açılış sergilerini 4 Eylül 2019 Çarşamba günü ilk olarak basın mensuplarıyla buluşturdu. Basın Bültenini Oku
27 Ağustos 2019

Körfez Ulaştırma ve Stadler Türkiye’nin İlk Hibrit Lokomotifleri İçin Anlaşmaya Vardı

Tüpraş'ın demiryolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma, EURODUAL tipteki yedi hibrit lokomotif için İsviçreli demiryolu araçları üreticisi Stadler ile anlaşma imzalandı. Sekiz yıl süresince bakım hizmetini de kapsayan anlaşma, Stadler'in Türkiye pazarındaki ilk iş birliği olma özelliğini taşıyor. Körfez Ulaştırma Lokomotifleri 20121 yılında teslim alınacak. Basın Bültenini Oku
11 Ağustos 2019

Tüpraş, AB Ar-Ge ve İnovasyon Programı UFUK 2020’nin En Başarılı Türk Sanayi Kuruluşu Oldu

Tüpraş, AB tarafından bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak amacıyla oluşturulan, dünyanın en yüksek bütçeli hibe programı UFUK 2020 kapsamında 5,86 Milyon Avro destek elde etti. Desteklenmeye hak kazanan 11 Ar-Ge projesiyle Tüpraş, TÜBİTAK tarafından yayımlanan Türk sanayi kuruluşları listesinde birinci sıraya yükseldi. Basın Bültenini Oku
07 Ağustos 2019

Tüpraş’ın 2019 Yılı İlk Yarı Toplam Satışları 14,4 Milyon Ton Oldu

Türkiye'nin lider sanayi kurulu Tüpraş, 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Faaliyetlerini güçlü bilançosu ve etksin finansal risk yönetimi politikalarıyla destekleyen Tüpraş'ın üretim miktarı geçen yılın aynı dönemine göre %11 artarak 6,9 milyon tona ulaştı. Operasyonel gücüyle Türkiye talebini özveriyle karşılamaya devam eden Tüpraş, 2019 yılı ilk yarısında toplam 14,4 milyon tonluk satış gerçekleştirerek Türkiye'nin akaryakıt ihracatının karşılanmasındaki sorumluluğunu başarıyla sürdürdü. ​ Basın Bültenini Oku
26 Temmuz 2019

Körfez Ulaştırma Demiryolu Filosunu Genişletiyor

Tüpraş'ın demiryolu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren istiraki Körfez Ulaştırma A.Ş., TÜLOMSAŞ - Wabtec iş birliği kapsamında üretilen beş adet dizel-elektrikli PowerHaul® serisi lokomotifi teslim aldı. Yeni lokomotifler üstün verimlilik, güvenilirlik ve çekiş gücü sağlıyor. Basın Bültenini Oku
17 Temmuz 2019

Tüpraş, BiZeolCat Horizon2020 Projesi ile Petrol Endüstrisine Katkıda Bulunuyor

Avrupa Birliği’nden Tüpraş’a Bir Destek Daha Basın Bültenini Oku
13 Haziran 2019

Can Çakmur'a "AYDIN GÜN" Teşvik Ödülü

Güher ve Süher Pekinel’in vizyonu ve öncülüğünde, Tüpraş’ın desteğiyle devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” piyanisti Can Çakmur, klasik müzik alanında gelecek vadeden genç müzisyenlere verilen 2018 Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu. Can Çakmur’a ödülü, 11 Haziran’da, 47. İstanbul Müzik Festivali açılış töreninde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından takdim edildi. Basın Bültenini Oku
21 Mayıs 2019

Tüpraş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Aliağa’da gerçekleştirdiği Geleneksel Uçurtma Şenliği ile kutladı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı 2010 yılından beri uçurtmalar eşliğinde kutlayan Tüpraş, bu yıl da Tüpraş İzmir Rafinerisi çalışanları ve çocukları Aliağa halkı ile birlikte gökyüzünü renklendirdi. Basın Bültenini Oku
08 Mayıs 2019

Tüpraş’ın 2019 İlk Çeyrek Toplam Satışları 7,2 Milyon Ton Oldu

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2019 1. Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Üretim faaliyetlerini güçlü bilançosu ve etkin finansal risk yönetimi politikaları ile destekleyen Tüpraş, Türkiye akaryakıt ihtiyacının karşılanmasındaki sorumluluğunu başarıyla yerine getirdi. Basın Bültenini Oku
19 Nisan 2019

Tüpraş’a, AB Horizon 2020’den Bir Teşvik Daha

Dijital dönüşüm stratejisi ve değişen dünya trendleri çerçevesinde teknoloji yatırımlarını önceliklendiren Tüpraş, Ar-Ge projeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Basın Bültenini Oku
16 Nisan 2019

Tüpraş, İstanbul Havalimanı’nın en büyük jet yakıtı tedarikçisi oldu

Tüpraş, İGA İstanbul Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenen ihale sonucunda, İstanbul Havalimanı’na 5 yıl süreyle yıllık 1,8 milyon ton jet yakıtı satacak.

Basın Bültenini Oku
15 Nisan 2019

Tüpraş, Sanayide Enerji Verimliliği Yarışmasında 2 Ödül Kazandı

Akaryakıt üretiminde enerjiyi en verimli şekilde kullanma hedefiyle hareket eden Tüpraş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı kapsamında gerçekleşen "Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda iki ödülün birden sahibi oldu. Basın Bültenini Oku
29 Mart 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Enerji Devleriyle Buluştu

Alanında dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen fuarlarından biri olan Petroleum İstanbul Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez, açılış töreninden sonra LPG sektörünün lider markası Aygaz, akaryakıt dağıtım sektörünün müşteri memnuniyeti lideri OPETve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş’ın ortak standınıziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Basın Bültenini Oku
20 Mart 2019

Tüpraş’ın 59. Genel Kurul Toplantısı Gerçekleşti

Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç:
 
“Risk politikaları çerçevesinde operasyonlarını başarı ile yöneten Tüpraş, 2018’de de işletme sermayesini ve güçlü bilançosunu korumuştur. Sürdürülebilirlik adına yatırımlarına devam eden şirketimizin son 13 yılda rafinajda yaptığı toplam yatırım tutarı 6 milyar ABD dolarını aşmıştır.” Basın Bültenini Oku
22 Şubat 2019

Tüpraş’ın Ar-Ge projesi, AB Horizon 2020’den tek seferde en yüksek teşviği almaya hak kazandı

Tüpraş’ın Ar-Ge projesi, AB Horizon 2020’den tek seferde en yüksek teşviği almaya hak kazandı. Basın Bültenini Oku
13 Şubat 2019

4. Çeyrek Finansal Sonuçlar, Tüpraş Basın Açıklaması

2018 yılında 199 milyon dolar yatırım gerçekleştiren Tüpraş’ın özelleştirme sonrası yaptığı toplam yatırım 6,5 milyar doları aştı. Basın Bültenini Oku
29 Kasım 2018

Genç Yetenek Can Çakmur Türkiye’nin Gururu Olmaya Devam Ediyor

Güher ve Süher Pekinel’in hayata geçirdikleri, Tüpraş’ın desteğiyle devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinde yer alan isimlerden Can Çakmur, bu yıl 10'uncusu düzenlenen Japonya Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'na damga vurdu. İlk Türk yarışmacı olarak eleştirmenleri büyüleyen Çakmur, Liszt performansı ile jüriden tam not alarak birinci oldu. Basın Bültenini Oku
12 Kasım 2018

Fenerbahçe Spor Kulübü HeForShe ile Küresel İş Birliği Yaptı

Fenerbahçe Spor Kulübü, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yürütülen HeForShe hareketi ile güçlerini birleştirdi. Tüpraş’ın desteğiyle gerçekleşen iş birliği ile Fenerbahçe, “Birlikte Eşitiz” diyerek 2019 sonuna kadar spor camiasında pek çok ilki hayata geçirecek. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda dünyaya örnek olacak. Fenerbahçe – Aytemiz Alanyaspor maçında yapılan lansman ile duyurulan iş birliği kapsamında Fenerbahçe A Futbol Takımı da sağ kolunda HeForShe logosunu taşıyacak. İş birliğinin süresi tarafların karşılıklı görüşmeleri ile uzayabilecek. Basın Bültenini Oku
09 Kasım 2018

3. Çeyrek Finansal Sonuçlar, Tüpraş Basın Açıklaması

Tüpraş, 2018’in ilk 9 ayında yurt içi motorin ve jet satışlarını geçen yıla kıyasla %7 artırarak, ülkemizin akaryakıt talebini karşılamaya devam etti. Basın Bültenini Oku
08 Ekim 2018

Tüpraş, ‘Yeni Fikirler Yeni İşler’ Hızlandırma Programı aracılığıyla erken aşama girişimcileri destekliyor

Türkiye enerji sektörünün lideri Tüpraş, girişimcilik ekosistemi ile entegrasyon çalışmaları kapsamında 2018 ‘Yeni Fikirler Yeni İşler’ Hızlandırma Programı’nın stratejik partneri oldu.  Basın Bültenini Oku
08 Ekim 2018

Tüpraş, Etohum aracılığıyla yenilikçi girişimcilerle buluşmayı hedefliyor

Türkiye enerji sektörünün lideri Tüpraş, girişimcilik ekosistemi ile entegrasyon çalışmaları kapsamında Etohum’a üye oldu. Basın Bültenini Oku
24 Eylül 2018

GE Ulaşım ve TÜLOMSAŞ, Tüpraş'ın lojistik alanındaki iştiraki Körfez Ulaştırma'dan ilk lokomotif siparişini aldı

GE Ulaşım, Türkiye'nin en büyük rafineri şirketi Tüpraş'ın demiryolu taşımacılığında faaliyet gösteren şirketi Körfez Ulaştırma A.Ş.'ye beş adet dizel elektrikli lokomotif tedarik edecek.

Basın Bültenini Oku
21 Eylül 2018

22. İstanbul Tiyatro Festivali 17 Kasım'da Perdelerini Açıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 22. kez 17 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Basın Bültenini Oku
06 Nisan 2018

Tüpraş’a “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri” yarışmasında 3 ödül

Tüpraş Kırıkkale, İzmit ve Batman Rafinerileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 9.Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen "Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması"nda (SENVER) 3 ödüle birden layık görüldü.

Basın Bültenini Oku
06 Nisan 2018

Tüpraş 14. Briç Festivali Gerçekleşti

Ülkemiz ve uluslararası briç camiasında nitelikli etkinlikler arasına girerek; 8 kategoride, 322 sporcunun katılımıyla heyecanlı karşılaşmalara sahne olan; Tüpraş Briç Festivali’nin 14’üncüsü, Tüpraş ve Kocaeli Büyükşehir Briç Spor Kulübü işbirliği ile gerçekleşti.

Basın Bültenini Oku
23 Mart 2018

Tüpraş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Tüpraş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 10. Kez Düzenlediği Çocuk Şenliği ile Kutladı

Basın Bültenini Oku
21 Mart 2018

Tüpraş’ın 58. Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç,

“Tüpraş olarak hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz başarılı bir yılı geride bırakmanın mutluluğu içindeyiz. Tüpraş 28,5 milyon ton hampetrol ve 1,9 milyon ton yarı mamul işleyerek geçen yılın %3,4 üzerinde, 28,9 milyon ton üretim gerçekleştirmiştir”

Basın Bültenini Oku
24 Kasım 2017

Tüpraş ve ODTÜ İşbirliği ile ODTÜ TEKNOKENT’te Veri Analitiği Merkezi

Tüpraş ve ODTÜ İşbirliği ile ODTÜ TEKNOKENT’te Veri Analitiği Merkezi

Basın Bültenini Oku
08 Kasım 2017

3. Çeyrek Finansal Sonuçlar, Tüpraş Basın Açıklaması

Dünya rafinaj sektörünün geçtiğimiz yıla göre daha olumlu seyrettiği 2017’de, entegre yapısıyla üretimini sürdüren Tüpraş, ülkemiz ve sanayi için değer oluşturmaya devam etmiştir.

Basın Bültenini Oku
12 Ekim 2017

Tüpraş İzmir Rafinerisindeki Kazaya İlişkin Basın Açıklaması 6

Şirketimizin İzmir Rafinerisi’nde 11 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 09:25’de bakım çalışması yapılan ürün tankının devreye alma çalışmaları sırasında meydana gelen elim kazada, Teknik Emniyet ve Arama, Kurtarma ekiplerimiz ile sağlık çalışanlarının tüm çabalarına rağmen dört çalışma arkadaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere’yi minnetle anıyor, Allah’tan rahmet, aileleri ve çalışma arkadaşlarımıza sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Basın Bültenini Oku
11 Ekim 2017

Tüpraş İzmir Rafinerisindeki Kazaya İlişkin Basın Açıklaması 5

Bugün Tüpraş İzmir Rafinerimizde meydana gelen elim kaza sonrasında sosyal medya üzerinden yayılan ve gerçeği yansıtmayan haberlere itibar edilmemesini, tarafımızdan yapılan açıklamaların referans alınmasını rica eder, gelişmenin çevre ve rafineri operasyonlarına etkisi bulunmadığını basın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Basın Bültenini Oku
11 Ekim 2017

Tüpraş İzmir Rafinerisindeki Kazaya İlişkin Basın Açıklaması 4

Bugün saat 09.25’de Tüpraş İzmir Rafinerisi Ürün Tankında yapılan bakım sonrası devreye alma çalışmaları sırasında yüzer tavanlı nafta tankında gaz sıkışmasına bağlı patlama meydana gelmiştir.

Basın Bültenini Oku
11 Ekim 2017

Tüpraş İzmir Rafinerisindeki Kazaya İlişkin Basın Açıklaması 3

Bugün saat 09.25’de Tüpraş İzmir Rafinerisi Ürün Tankında bakım çalışmaları sırasında meydana gelen patlama nedeniyle yüklenici firmanın 4 çalışanına ilk müdahaleleri yapılarak ağır yaralı olarak hastaneye sevk edilmiştir.

Basın Bültenini Oku
11 Ekim 2017

Tüpraş İzmir Rafinerisindeki Kazaya İlişkin Basın Açıklaması 2

Bugün saat 09.25’de Tüpraş İzmir Rafinerisi Ürün Tankında bakım çalışmaları sırasında meydana gelen patlama nedeniyle yüklenici firmanın 4 çalışanına ilk müdahaleleri yapılarak ağır yaralı olarak hastaneye sevk edilmiştir.

Basın Bültenini Oku
11 Ekim 2017

Tüpraş İzmir Rafinerisindeki Kazaya İlişkin Basın Açıklaması 1

Bugün saat 09.25’de Tüpraş İzmir Rafinerisi Ürün Tankında bakım çalışmaları sırasında patlama meydana gelmiştir.

Basın Bültenini Oku
18 Ağustos 2017

İzmit Rafinerisi Basın Açıklaması

Bugün saat 14.00’da Tüpraş İzmit Rafinerisi Ürün İskelesinde sayaçların değişimi sırasında açığa çıkan ürün parlaması nedeniyle kısa süreli dumanlama olmuştur. Rafineri teknik emniyet ekiplerimiz olaya müdahale ederek kontrol altına almış olup, soğutma çalışmaları devam etmektedir.

Basın Bültenini Oku
02 Ağustos 2017

2. Çeyrek Finansal Sonuçlar, Tüpraş Basın Açıklaması

2017 yılının ilk yarısında Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin katkısıyla tam kapasite çalışmayı sürdürerek, satışlarını yüzde 5,1 arttırdı.

Basın Bültenini Oku
04 Mayıs 2017

1. Çeyrek Finansal Sonuçlar, Tüpraş Basın Açıklaması

Tüpraş olumlu piyasa ortamında tam kapasite kullanımıyla güçlü finansal performans elde etti

Basın Bültenini Oku
13 Nisan 2017

Tüpraş 13. Briç Fesivali Gerçekleşti

Ülkemiz ve uluslararası briç camiasında nitelikli etkinlikler arasına girerek, ulusal, uluslararası oyuncuların katılımıyla heyecanlı karşılaşmalara sahne olan Tüpraş Briç Festivali’nin 13’üncüsü Kocaeli Büyükşehir Briç Spor Kulübü ve Tüpraş Sosyal Etkinlik Kulüpleri - İzmit Oyun Kulübü işbirliği ile gerçekleştirildi.

Basın Bültenini Oku
29 Mart 2017

Tüpraş’ın 57. Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Gündem maddelerinin onaylandığı Tüpraş 57. Genel Kurul Toplantısı, 29 Mart 2017 tarihinde Körfez Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapıldı.

Basın Bültenini Oku
13 Şubat 2017

4. Çeyrek Finansal Sonuçlar, Tüpraş Basın Açıklaması

Tüpraş, Dönüşüm Kapasitesinin Katkısıyla Tam Kapasite Üretim ve Rekor Satış Hacmine Ulaştı.

Basın Bültenini Oku
31 Ekim 2016

3. Çeyrek Finansal Sonuçlar, Tüpraş Basın Açıklaması

2016 yılı ilk yarısını 48 dolar seviyelerinde kapatan ham petrol fiyatı, yaz aylarında aşağı yönlü hareket etmesine rağmen, Eylül ayının son haftasında OPEC üreticilerinin arz kesintisi konusunda anlaşmasıyla yükselerek, dönemi aynı seviyelerde kapatmıştır.

Basın Bültenini Oku
28 Ekim 2016

15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması Birincisi Veriko Tchumburidze, Tüpraş Basın Bülteni

Güher-Süher Pekinel’lerin “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi dahilinde Veriko Tchumburidze, dünyanın en eski, prestijli yarışmaları arasında olan 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nda birinci oldu.

Basın Bültenini Oku
11 Ağustos 2016

2. Çeyrek Finansal Sonuçlar Hakkında, Tüpraş Basın Açıklaması

2016 yılı ilk çeyreğini 39 Dolar seviyelerinde kapatan ham petrol fiyatı, Kanada yangınları, Nijerya terör olayları, Libya’da yaşanan politik anlaşmazlıklar ve Amerika’da azalan kuyu sayılarının üretime etkisiyle, ikinci çeyreği 48 Dolar seviyesinden kapamıştır.

Basın Bültenini Oku
18 Temmuz 2016

Basın ve Kamuoyunun Dikkatine

15 Temmuz 2016 akşam saatleri itibarıyla ülkemizin karşı karşıya kaldığı darbe girişimi demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, birlik ve bütünlüğümüzü hedef almıştır.

Basın Bültenini Oku
05 Mayıs 2016

1. Çeyrek Finansal Sonuçlar Hakkında, Tüpraş Basın Açıklaması

2016 yılı ilk üç ayında ham petrol fiyatları dalgalı bir seyir izlemiştir. Yüksek benzin rasyolarının etkisiyle genel olarak rafineri kapasite kullanım oranları artmış, mevsim normallerinin üzerinde seyreden kış sıcaklıklarına bağlı olarak düşen motorin ve fuel oil tüketimi ve değişen küresel arz talep dengeleri bu ürünlerin fiyatlarını baskılamıştır. Bu doğrultuda Akdeniz Rafineri Marjı geçen yılın aynı dönemine göre 2,14 Dolar azalarak 3,84 Dolar/varil düzeyinde gerçekleşmiştir.

Basın Bültenini Oku
17 Nisan 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi'ne ilişkin Basın Açıklaması - 1

17 Nisan 2016 Pazar saat 22.40’ta Tüpraş İzmit Rafinerisi Ham Petrol Ünitesi’nde bakım çalışması sırasında yangın meydana gelmiştir. Olaya müdahale eden rafineri teknik emniyet ekipleri yangını kontrol altına alarak, 23.45’de söndürmüşlerdir

Basın Bültenini Oku
17 Nisan 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi'ne ilişkin Basın Açıklaması2

Yangın sırasında çalışan Mustafa Er’in tüm çabalara rağmen hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle paylaşır, Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

Basın Bültenini Oku
04 Nisan 2016

56. Genel Kurul Toplantısı Basın Açıklaması

Tüpraş 56. Genel Kurul Toplantısı, 4 Nisan 2016 tarihinde Körfez Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri onaylandı.

Basın Bültenini Oku
12 Şubat 2016

2015 Yılı Finansal Sonuçlar Hakkında, Basın Açıklaması

Yıla 55 Dolar/varil seviyesinden başlayıp 45 dolar seviyesine inen hampetrol fiyatı, ABD kaya petrolü kuyu sayılarındaki azalışlar, jeopolitik etkenler ve beklenenin üzerinde gerçekleşen global talep artışı ile ikinci çeyrek dönemde 65 dolar düzeyine kadar yükseldikten sonra, İran’la yapılan uluslararası yaptırım müzakerelerin olumlu gidişatının yarattığı arz artışı beklentileri ve Çin ve Gelişen Ülkelerdeki artan ekonomik risklerin etkisiyle...

Basın Bültenini Oku
05 Şubat 2016

Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmasında Ödüller Tüpraş'ın

14 -16 Ocak 2016 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Düzenlenen 7.Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması SENVER'de Batman Rafinerisi SEVAP-2 kategorisinde birincilik, Kırıkkale Rafinerisi SEVAP-3 kategorisinde ikincilik ve İzmit Rafinerisi SEVAP-3 kategorisinde üçüncülük başarılarını elde etti.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi'ne ilişkin Basın Açıklaması / 5

İzmit Rafinerimizde meydana gelen alevlenme Teknik Emniyet Ekiplerimizin Müdahalesi sonucu 22.45'de sona ermiştir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi'ne ilişkin Basın Açıklaması / 4

Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi ekipmanlarında oluşan arıza ile meydana gelen alevlenme, Rafineri Teknik Emniyet Ekiplerimizin müdahalesi ile kontrol altına alınarak, emniyet amaçlı soğutma çalışmaları sürmektedir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi'ne ilişkin Basın Açıklaması / 3

Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi ekipmanlarında oluşan arıza sonucu meydana gelen alevlenmeye Rafineri Teknik Emniyet Ekiplerince müdahale edilmiş olup, emniyet amaçlı söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmektedir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi'ne İlişkin Basın Açıklaması / II

Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeni ile meydana gelen alevlenme Rafineri Teknik Emniyet Ekiplerinin müdahalesi devam etmektedir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi'ne İlişkin Basın Açıklaması / I

Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeni ile alevlenme meydana gelmiştir. Teknik emniyet ekiplerimiz olaya emniyetli bir şekilde müdahale etmektedir. Gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi ekipmanlarında oluşan arıza...

Bugün saat 15.15'de Tüpraş İzmit Rafinerisi ekipmanlarında oluşan arıza ile meydana gelen alevlenme, Rafineri Teknik Emniyet Ekiplerimizin müdahalesi ile kontrol altına alınarak, emniyet amaçlı soğutma çalışmaları sürmektedir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

İzmit Rafinerimizde meydana gelen alevlenme

İzmit Rafinerimizde meydana gelen alevlenme Teknik Emniyet Ekiplerimizin Müdahalesi sonucu 22.45'de sona ermiştir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeni ile alevlenme meydana gelmiştir

Bugün saat 15.15'de Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeni ile alevlenme meydana gelmiştir. Teknik emniyet ekiplerimiz olaya emniyetli bir şekilde müdahale etmektedir. Gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir.

Basın Bültenini Oku
03 Şubat 2016

Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeni...

Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeni ile meydana gelen alevlenme Rafineri Teknik Emniyet Ekiplerinin müdahalesi devam etmektedir.Diğer rafineri operasyonları planlandığı şekilde devam etmektedir.

Basın Bültenini Oku
06 Kasım 2015

3. Çeyrek Finansal Sonuçlar Hakkında, Tüpraş Basın Açıklaması

Yıla 55 Dolar/varil seviyesinden başlayıp 45 dolar seviyesine inen hampetrol fiyatı, ABD kaya petrolü kuyu sayılarındaki azalışlar, jeopolitik etkenler ve beklenenin üzerinde gerçekleşen talep artışı ile 65 dolar düzeyine kadar yükseldikten sonra, İran'la yapılan uluslararası müzakerelerin olumlu gidişatının yarattığı arz artışı beklentileri ve Çin ve Gelişen Ülkelerdeki artan ekonomik risklerin etkisiyle dalgalı bir seyir izleyerek Eylül ayını 47 dolar düzeyinde kapatmıştır.

Basın Bültenini Oku
07 Ağustos 2015

Fuel Oil Dönüşüm Tesisinin Üretime Geçmesinin de Katkısıyla İlk 6 Ayda Rekor Kapasite Kullanımına Ulaşıldı

Arzdaki artışın devam etmesi ve çeşitli ekonomik ve politik gelişmelerin etkisiyle hampetrol fiyatları dalgalı ve düşük seyrine devam etmiştir. Yıla 55 Dolar/varil seviyesinden başlayıp Ocak ayında 45 Dolar seviyesine inen hampetrol fiyatı, ABD kaya petrolü kuyu sayılarındaki azalışlar, jeopolitik etkenler ve beklenenin üzerinde gerçekleşen talep artışı ile 65 Dolar düzeyine kadar yükseldikten sonra, İran'la yapılan uluslararası müzakerelerin olumlu gidişatının yarattığı arz artışı beklentileri ile Haziran ayını 61 dolar seviyesinden kapatmıştır.

Basın Bültenini Oku
17 Temmuz 2015

İzmir Rafinerisi Alevlenme Açıklaması Hakkında

Bugün (17/07/2015) saat 10:50’de Tüpraş İzmir Rafinerisi Hampetrol Ünitesi tuz giderici çıkış hattında bir kaçak nedeniyle alevlenme meydana gelmiştir..

Basın Bültenini Oku
12 Mayıs 2015

Tüpraş. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, Sekizinci Çocuk Şenliği ile kutladı.

Batman’da sekiz yıldır geleneksel hale gelen “Tüpraş Batman 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin sekizincisi bu yıl yağış nedeniyle 9 Mayıs’ta düzenlendi. Çocuklara bayram sevinci yaşatabilmek için Batman Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği geliştirerek düzenlenen şenliğe Batman merkez okulları, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı 50. Yıl Öğrenim Biriminden 1.750 çocuk katıldı. Şenlikteki bu yıl Şırnak/İdil İlçesi Kaşıkçı köyünden bir grup çocuk ta öğretmenleriyle birlikte ağırlandı.

Basın Bültenini Oku
11 Mayıs 2015

Tüpraş İzmit Rafinerisi Elektrik Kesintisi, Basın Açıklaması

Bugün saat 07.30’da İzmit Rafinerimizde meydana gelen kısa süreli elektrik kesintisi sonucu, ünitelerimizin bir kısmı emniyetle duruşa geçirilmiş, bir kısım üniteler ise enerji kesintisinden etkilenmemiştir. Kesinti sırasında durdurulan ünite bacaları ve meşalelerde dumanlama artışı olmuştur.

Basın Bültenini Oku
08 Mayıs 2015

1. Çeyrek Finansal Sonuçlar Hakkında, Tüpraş Basın Açıklaması 8 Mayıs 2016

Satış miktarı ve kurdaki yükselişe rağmen, petrol fiyatının geçen yılın R aşağısında olmasının etkisiyle satış hasılatı 2014 yılının % 25 altında gerçekleşmiştir. Petrol fiyat düşüşünün neden olduğu negatif stok etkisi ve kurdaki yükselişle oluşan kur farkı gideri nedeniyle, geçen yıl 232 milyon TL düzeyinde olan Konsolide Vergi Öncesi Kar 29 milyon TL Vergi Öncesi Zarara dönüşmüştür. Ancak, Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırım teşvikinden kaynaklanan 309 Milyon TL Ertelenmiş Vergi Gelirinin katkısıyla Net Dönem Karı 275 Milyon TL olmuştur

Basın Bültenini Oku
15 Nisan 2015

"Tüpraş 11. Briç Festivali" Gerçekleşti

10 Nisan 2015 Cuma akşamı, 39 takım  156 oyuncu katılımlı Board-A-Match ile başlayan  Tüpraş 11. Briç Festivali, Cumartesi ve Pazar Günleri 77 masa ve 153 çift ile devam etti. 12 Nisan 2015 Pazar günü düzenlenen seremoni ile son bulan festivale 17 kentten 306 sporcu katıldı. Turnuvada çok sayıda milli sporcumuz ve başta Kocaeli Üniversitesi olmak üzere ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen 20 üniversite öğrencisi de yarıştı.

Basın Bültenini Oku
31 Mart 2015

Elektrik Kesintisi

Bugün saat 10.36 itibariyle ülkemiz genelinde meydana gelen ve halen devam eden elektrik kesintisinin, üretim süreçlerimize olumsuz bir etkisi olmamıştır...

Basın Bültenini Oku
30 Mart 2015

Tüpraş'ın 55. Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Tüpraş 55. Genel Kurul Toplantısı, 30 Mart 2015 tarihinde Körfez Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri onaylandı. Toplantı Başkanlığını Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu’nun yaptığı Genel Kurulda Tüpraş’ın 2014 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu ibra edildi. 2015 yılında yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi M. Koç, Semahat S. Arsel, Mustafa V. Koç, Ömer M. Koç, Ali Y. Koç, O. Turgay Durak, Temel K. Atay, Bülent Bulgurlu, Levent Çakıroğlu, Erol Memioğlu, Ahmet Aksu, Kutsan Çelebican, Osman Mete Altan, Gökçe Bayındır ve Ahmet Turul seçildi.

Basın Bültenini Oku
20 Mart 2015

Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi Planlı Duruşa Geçti

Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi 26 Nisan 2015 tarihinde son bulması planlanan 44 gün sürecek Planlı Duruşa başladı. Üretime geçtiği 1986 yılından bu yana ilk kez bu kapsamda duruşa geçen Kırıkkale Rafinerisi, Planlı Duruş sonrasında Cumhuriyet tarihimizin tek seferde en büyük yatırımı olan, ülkemiz cari açığını yılda 1 milyar dolar azaltacak, 3 milyar dolar tutarındaki İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’ne demiryolu ile işlenecek ürün gönderebilmek için tam kapasite ile üretim yapıyor olacak.

Basın Bültenini Oku
19 Mart 2015

Tüpraş Kocaeli Üniversitesi ile İşbirliğine Gidiyor

Kocaeli Üniversitesi’nden Genel Sekreter Fatih Akbulut, Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Mehlika Kocabaş, Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı Dr. Nevin Gamze Karslı Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Şenol Şahin, Doç. Dr. Hasan Karabay, Prof.Dr. Kadri Süleyman Yiğit, Yrd. Doç. Dr. Mihriban Aran, Doç. Dr. Sevil Veli, Yrd. Doç. Dr. Sabri Çamur, Yrd. Doç. Dr. Tarık Erfidan, Doç. Dr. Oğuzhan Urhan, Doç. Dr. Oğuzhan İlgen ve Doç. Dr. Güralp Özkoç’un da katıldığı ziyarette, Genel Müdür Yavuz Erkut, Yardımcıları Mesut İlter, Hasan Tan, İbrahim Yelmenoğlu, İzmit Rafineri Müdürü Ziya Gürün, Teknik Servisler ve ArGe Direktörü Delalettin Nasuhbeyoğlu, Yatırımcı İlişkileri ve Stratejik Planlama Direktörü Tuncay Önbilgin, Bilgi Teknolojileri Direktörü İlhan Aran ile ilgili yönetici ve birimler hazır bulundu.

Basın Bültenini Oku
18 Mart 2015

Fuel Oil Dönüşüm Tesisi Test Çalışmaları Sürüyor

15 Aralık 2014 tarihinde devlet töreni ile açılışı gerçekleşen, Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin emniyetli biçimde üretime geçmesini sağlayacak test çalışmaları sürüyor. Çalışmalar kapsamında 18-19 Mart (bugün ve yarın) tarihlerinde yapılacak basınç düşürme operasyonu nedeniyle tesisin meşalesindeki (flare) alev boyunda yükselme olacaktır.

Basın Bültenini Oku
02 Mart 2015

2014 yılı 4. Çeyrek Finansal Sonuçlar Hakkında Tüpraş Basın Açıklaması

Durağan global ürün talebi ortamında, Ortadoğu ve Asya'da açılan yeni rafineriler ile düşük hampetrol ve enerji maliyetlerine sahip ABD rafinerilerinin yüksek kapasite kullanması, sektörel bölge dengelerini bozmaya devam etmiştir. Ancak, dördüncü çeyrek dönemde artan global bakım faaliyetleri ve plansız rafineri duruşlarıyla ürün arzının azalması yanında, hızla gerileyen hampetrol fiyatlarının da etkisi ile Akdeniz rafineri marjı 2013 yılı 4. çeyreğindeki 0,30 dolar/varil düzeyinden 3,84 dolar/varil ' e, yıl ortalamasında ise 0,28 dolar/varil artışla 1,95 dolar/varile yükselmiştir.

Basın Bültenini Oku
27 Şubat 2015

Vergi Cezası Sonucuna İlişkin Açıklama

Şirketimiz nezdinde 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 hesap dönemleri için yürütülen vergi incelemesi sonucunda Vergi Usul Kanunu'nun uzlaşma hükümleri kapsamında...

Basın Bültenini Oku
16 Şubat 2015

Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nde test çalışmalarına başlanmıştır

Fuel Oil Dönüşüm Projesi için İzmit Rafinerisi bağlantı ve bakım duruşları, diğer rafinerilerde RUP öncesi gerekli rafineri bakım çalışmaları ve yılın ilk yarısındaki zayıf talep koşulları nedeniyle, 2014 yılı kapasite kullanımı t,9 seviyesinde gerçekleşmiştir. Karlılığı düşen ithalattan yapılan satışların azalması ve düşen asfalt talebi nedeniyle Tüpraş'ın yurtiçi satışları (980 bin tonu bitüm ve 1.356 bin ton motorin olmak üzere) 2,4 milyon ton azalmıştır. Üretim optimizasyonuna bağlı olarak ihracatın da 490 bin ton daha az gerçekleşmesi nedeniyle toplam satışlar 22,2 milyon ton olmuştur.

Basın Bültenini Oku
21 Ocak 2015

Sanayide Enerji Verimliliği Projesinde tüm ödüller Tüpraş'ın

Rafinerilerinde akaryakıt üretimi için enerjiyi en verimli kullanma hedefine yönelik çalışmalar ile 2008 yılından bu yana Tüpraş önemli sonuçlar alıyor, uyguladığı projeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüllendiriliyor. Enerji tüketiminin yüksek olduğu Tüpraş'ta geçtiğimiz beş yıl içinde rafinerilerin enerji yoğunluklarını düşürürken, maliyetleri azaltarak çevresel etkilerin en aza indirilmesi hedefinin çalışma kültürüne yerleştirilmesi ile önemli iş sonuçları elde edildi. 2008 yılındaki enerji yoğunluğu değeri 119,1'den kademeli olarak azalarak 2014 yılında 102,2 olarak gerçekleşti.

Basın Bültenini Oku
08 Ocak 2015

Vergi ve Ceza Tebliğine İlişkin Şirket Açıklamamız

Tebliğ edilen Rapor ve İhbarnamelerden anlaşıldığı kadarıyla, 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 hesap dönemleri için 65,6 Milyon TL vergi aslı, 94,4 Milyon TL vergi ziyaı cezası olmak üzere toplam 160 Milyon TL talep edilmektedir...

Basın Bültenini Oku
15 Aralık 2014

Ülkemizin Cari Açığını 1 Milyar Dolar Düşürecek Fuel Oil Dönüşüm Tesisi'nin Açılışı Gerçekleşti

Koç Topluluğu Şirketleri’nden Tüpraş’ın 3 milyar dolar yatırımla İzmit’te hayata geçirdiği Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin açılış töreni devletin, Koç Holding’in ve Tüpraş’ın zirvesini buluşturdu. Başta motorin olmak üzere, ithal edilen katma değerli ürünlerdeki yerli üretimi artıracak olan tesis, Cumhuriyet tarihinde tek seferde gerçekleştirilen en büyük sanayi yatırımı olma niteliğini taşıyor. Tesis, üretime geçmesi ile ülkemizin cari açığını da yıllık 1 milyar dolar düşürecek.

Basın Bültenini Oku
01 Aralık 2014

Tüpraş’ın 3 Milyar Dolarlık Dev Projesi Tamamlandı

Koç Topluluğu Şirketleri’nden Tüpraş, Türkiye’de tek seferde yapılan en büyük sanayi yatırımını tamamladı. Tüpraş’ın iskele ve demiryolu bağlantıları ile finansman gideri dahil toplam 3 milyar dolara mal olan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin test aşamasına başarıyla geçildi.

Basın Bültenini Oku
17 Kasım 2014

Tüpraş 31. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı

16 Kasım 1983 tarihinde İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman'da bulunan rafinerilerin tek çatı altında toplanma kararı ile kurulan Tüpraş, rafinerilerde düzenlenen törenler ile 31.Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bülent Bulgurlu İzmir Rafinerisinde düzenlenen törene katılırken, Genel Müdürlüğünün de bulunduğu İzmit Rafinerisindeki tören, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Petrol İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar'ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Basın Bültenini Oku
07 Kasım 2014

Tüpraş’ı dönüşümde ilk sıralara yükseltecek Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin tamamlanmasına 8 gün kala test çalışmalarına başlandı.

Yılın ilk yarısında artan jeopolitik riskler, ekonomilerde görülen kısmi toparlanma ile Brent ham petrol fiyatı varilde 115 Dolar seviyesini görmüştü. Üçüncü çeyrek dönemde ise ABD dışında kalan bölgelerin büyüme hızlarında yavaşlama ve Ukrayna-Irak kaynaklı jeopolitik risklerdeki azalmanın etkisiyle Eylül ayında Brent ham petrol fiyatının 95 Dolar/varil düzeyine gerilemesi ile sektörde yüksek stok zararlarına neden olmuştur.

Basın Bültenini Oku
15 Eylül 2014

Tüpraş Döviz Alımına İlişkin Açıklama

Törende hitap eden Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Memioğlu Sevgili mesai arkadaşlarım, güzel bir gündeyiz. Sekiz yıl önce sizler ile Tüpraş'ın Koç Topluluğu'na devri sırasında Akdenizin en iyi  oyuncularından birisi olacağına ilişkin inancımı paylaşmıştım. Şimdi birlikte bunu  geçekleştiriyoruz. Ülkemizin en büyük stratejik yatırımına emek veren, projede görev yapan herkese şükranlarımı sunuyor, şirketimize, topluluğumuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Basın Bültenini Oku
15 Eylül 2014

Tüpraş, Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Ülkemizin öncü, Avrupa’nın yedinci, Dünya’nın yirmi sekizinci büyük rafineri şirketi Tüpraş, 2,7 Milyar Dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm yatırımının tamamlanmasına 60 gün kala rafinerilerin sembolü ve faal olduğunun göstergesi olan meşalesini, “Tüpraşlıların Dikkatine 15 Eylül 2014, saat 11.00’de Fuel Oil Dönüşüm Projemizin bitimine 60 gün kala flare’imizi ateşliyoruz. Ünitelerimizi başarı ile devreye alma dileğiyle, yolumuz açık olsun” anonsu ile ateşledi.

Basın Bültenini Oku
12 Ağustos 2014

Tüpraş rafinerileri, devreye girmesine 100 günden az kalan 2,7 Milyar Dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm Projesine hazır

Gelişen ülke ekonomilerindeki büyümenin yavaşlamasına karşın, Ukrayna’da artan jeopolitik risklerin dengeleyici etkisiyle ilk çeyrek dönemi 106 Dolar/Varil seviyesinden kapatan Brent hampetrol fiyatı, ikinci çeyrek dönemde ABD ve Avrupa ekonomilerinde görülen toparlanma, Irak, Ukrayna ile Libya’da tırmanan jeopolitik riskler nedeniyle Haziran ayı sonunda 111 Dolar/Varil seviyesine yükselmiştir.

Basın Bültenini Oku
30 Haziran 2014

Tüpraş, Su Havzalarının Korunması İçin İlk İşbirliğini Yerel Yönetimle Gerçekleştirerek Su Hazırlama Ünitesi Yapımına Başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü ile geliştirilen proje çerçevesinde, Körfez Bölgesi'nin arıtılmış atık suları işlenerek, yeniden kullanıma hazır hale getirilecek. Ünitenin saatte 450 m3 su  üretecek ilk bölümü 4 ay, 1.000 m3'ük  ikinci bölümü ise 12 ay sonra devreye alınacak. Bu miktar yılda yaklaşık 12 Milyon Ton su anlamına geliyor.

Basın Bültenini Oku
23 Haziran 2014

Tüpraş'ın Rekabet Kurulu Cezasına İlişkin İtirazı, Basın Açıklaması

Rekabet Kurulu tarafından şirketimize verilen idari para cezasının, dörtte üçü oranındaki kısmı olan 309.011.310,93 TL, ilgili karara karşı iptal davası açma hakkımız saklı kalmak kaydıyla ödendiği ve ceza ile ilgili olarak tüm yasal haklarımızın kullanılacağı 23 Mayıs 2014 tarihinde Özel Durum ile Basın Açıklamamızda kamuoyuna duyurulmuş, siz paydaşlarımız ile paylaşılmıştı.

Basın Bültenini Oku
19 Haziran 2014

Tüpraş, Batman Rafinerisi Basın Açıklaması

Tüpraş Batman Rafinerisi Görev Evleri Tesisinde yemek hizmeti veren firma çalışanı kişilerin iddiaları ve gerçek dışı beyanlarının yerel basında yayını nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Basın Bültenini Oku
06 Haziran 2014

Türkiye'nin ihracat Şampiyonu Tüpraş

TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 7 Haziran tarihinde düzenlediği İhracat Şampiyonları töreninde 2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 6'nın 4'ü Koç Topluluğu Şirketleri'nden oluştu. Türkiye'nin İhracat Şampiyonu Tüpraş, 2'nci Ford Otosan, 5'inci Tofaş, 6'ıncı ise Arçelik oldu. Tüpraş, Tofaş ve Arçelik'in ödüllerini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Ford Otosan'ın ödülünü Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, sektör bazında Kimyevi Maddeler ve Mamulleri” kategorisinde Tüpraş'ın birincilik ödülünü ise Genel Müdür Yavuz Erkut Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan aldı

Basın Bültenini Oku
23 Mayıs 2014

Rekabet Kurumu Gerekçeli Kararına İlişkin Tüpraş Basın Açıklaması

16 Kasım 1983 tarihinde İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman'da bulunan rafinerilerin tek çatı altında toplanma kararı ile kurulan Tüpraş, rafinerilerde düzenlenen törenler ile 31.Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bülent Bulgurlu İzmir Rafinerisinde düzenlenen törene katılırken, Genel Müdürlüğünün de bulunduğu İzmit Rafinerisindeki tören, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Petrol İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar'ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Basın Bültenini Oku
09 Mayıs 2014

2014 Yılı 1. Çeyrek Finansal Sonuçlar Hakkında, Tüpraş Basın Açıklaması

2014 yılına 108 Dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrol fiyatı, ABD'nin parasal genişlemeden çıkışı için tahvil azaltımına gitmesiyle gelişen ülke ekonomilerinde enflasyonun yükselmesi, faizlerin artması ve başta Çin olmak üzere büyümenin yavaşlamasına karşın, Ukrayna'da artan jeopolitik risklerin fiyatı dengeleyici etkisi neticesinde ilk çeyrek dönem sonunda 106 Dolar/varil seviyesinden kapanmıştır.

Basın Bültenini Oku
30 Nisan 2014

7. Batman Çocuk Şenliği Kutlandı.

Şenlikteki etkinlikler bu yıl Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projesi kapsamında, iki farklı bölüm üzerine yapılandırılarak, yönetildi. İlk bölümünde ana sınıfından, lise düzeyine kadar 15’i işitme, ortopedik ve zihinsel engelli öğrencilerden oluşan 100 özel çocuk konuk edildi. İkinci bölümde ise 6 okul/kurum ve Tüpraş çalışanlarının çocukları ağırlandı.

Basın Bültenini Oku
25 Nisan 2014

Tüpraş 10. Briç Festivali Gerçekleşti.

Ülkemiz ve uluslararası briç camiasında nitelikli etkinlikler arasına girerek, ulusal, uluslararası oyuncuların katılımıyla heyecanlı karşılaşmalara sahne olan Tüpraş Briç Festivali’nin 10’ncusu, Kocaeli Büyükşehir Briç Spor Kulübü ve Tüpraş Sosyal Etkinlikler İzmit Oyun Kulübü işbirliği ile gerçekleşti.

Basın Bültenini Oku
17 Nisan 2014

AR-GE Merkezi Açıldı.

Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un ev sahipliğini yaptığı törene, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Koç, Temel Kamil Atay, Bülent Bulgurlu, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, bilim kurum ve insanları, merkezi ve yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Basın Bültenini Oku
01 Nisan 2014

Genel Kurul, Tüpraş Basın Açıklaması

Divan Başkanlığını Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu'nun yaptığı genel kurulda Tüpraş'ın 2013 yılı mali tabloları onaylanarak, yönetim kurulu ibra edildi. 2014 yılına ilişkin olarak yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi M. Koç, Semahat S. Arsel, Mustafa V. Koç, Ömer M. Koç, Ali Y. Koç, O. Turgay Durak, Temel K. Atay, Bülent Bulgurlu, Erol Memioğlu, Yavuz Erkut, Ahmet Aksu, Kutsan Çelebican, Osman Mete Altan, Gökçe Bayındır ve Ahmet Turul seçildi.

Basın Bültenini Oku
19 Şubat 2014

2013 Yılı Finansal Sonuçlar Hakkında, Tüpraş Basın Açıklaması

İran yaptırımları ve Irak’ta süre gelen istikrarsızlığın yanısıra, Ural Hampetrolü’nün daha yüksek oranda Asya Pazarına yönelmesi, ağır hampetrol fiyatlarını yükseltmiş ve 2012 yılında 4,21 ABD Dolar/varil olan Akdeniz Rafineri Marjı, % 60 oranında azalarak, 2013 yılında 1,67 ABD Dolar/varil düzeyine gerilemiştir. Bununla birlikte, Tüpraş’ın net rafineri marjı Akdeniz referans marjından daha iyi performans göstermiş, 2013 yılında geçen yıla göre 0,86 Dolar/varil azalarak 2,45 Dolar/varil seviyesinde gerçekleşmiştir.

Basın Bültenini Oku
06 Şubat 2014

Sapanca Gölü'nden Su Kullanımına İlişkin Tüpraş Basın Açıklaması

Öncelikle vurgulamak isteriz ki, Tüpraş'ın Sapanca Gölü'nden su çekiş miktarı geçmiş yıllara göre  % 40 oranında azalmıştır. Nitekim Tüpraş'ın özelleştirilmesinden önce, gölden çekilen su miktarı, 2005 yılında 12,7 Milyon m3 iken, 2012 yılında 8,2 Milyon m3, 2013 yılında ise 7,4 Milyon m3 ile sınırlı kalmıştır. Günümüzde, gölden çekilen toplam su miktarının yalnızca % 5'inin Tüpraş tarafından kullanılmasına karşın, şirketimizin sorunun merkezine yerleştirilerek, tek sorumlu olarak  eleştiri konusu yapılması yanlıştır.

Basın Bültenini Oku
20 Ocak 2014

Rekabet Kurulu Kararına ilişkin Basın Açıklaması

Rekabet Kurulu Kararına ilişkin Basın Açıklaması

Basın Bültenini Oku
13 Ocak 2014

İzmit Rafinerisi Bakım Programına İlişkin Basın Açıklaması

Tüpraş İzmit Rafinerisi, bakım programı ve  RUP Fuel Oil Dönüşüm Projesi ile ilgili bağlantıların yapılabilmesi amacı ile 13 – 26 Ocak 2014 tarihleri arasında duruşa geçirilmiş olup, 26 Ocak sonrası üniteler kademeli olarak devreye alınacaktır. Duruş programı, ülkemiz akaryakıt ürünleri ihtiyacı ve müşterilerimizin talepleri dikkate alınarak 1,5 yıl öncesinden planlanmış olup, ürün arzında herhangi bir aksama olmayacaktır.

Basın Bültenini Oku
02 Ocak 2014

Tüpraş'ın Sapanca Gölünden Su Kullanımına İlişkin Basın Açıklaması

Tüpraş 26 Ocak 2006 tarihinde özelleştirilmiş olup, Özelleştirme Kanunu'nun 20-B maddesinde yer alan …kuruluşların özelleştirme programına alınmalarından önce mülkiyetinde ve/veya tasarrufunda bulunan her türlü hak ve mameleki ile borçları, özelleştirme programına alındıktan ve özelleştirildikten sonra da aynen devam eder… hükmü gereğince, şirketimizin bu hakkı devam etmektedir. Bu nedenle özelleştirme sonrasında Tüpraş'ın özel hukuk tüzel kişisi haline gelmesi, yapılan tahsis ve kullanım hakkı üzerinde olumsuz  hiçbir etki yaratmamaktadır.

Basın Bültenini Oku
20 Kasım 2013

16 Kasım 1983 yılında İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan rafinerilerinin tek çatı altında toplanma kararı

16 Kasım 1983 yılında İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman'da bulunan rafinerilerinin tek çatı altında toplanma kararı ile kurulan Tüpraş, rafinerilerinde düzenlenen kıdem armağanları töreni ile 30. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Genel Müdürlüğünün de bulunduğu İzmit Rafinerisindeki tören, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Koç Holding CEO'su ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Durak, Koç Holding Denetim Grubu Başkanı Ali Tarık Uzun, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın katılımlarıyla gerçekleşti.

Basın Bültenini Oku
20 Kasım 2013

Tüpraş 30.Kuruluş Yıldönümünü Kutladı

16 Kasım 1983 yılında İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan rafinerilerinin tek çatı altında toplanma kararı ile kurulan Tüpraş, rafinerilerinde düzenlenen kıdem armağanları töreni ile 30. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Genel Müdürlüğünün de bulunduğu İzmit Rafinerisindeki tören, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Koç Holding CEO’su ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Durak, Koç Holding Denetim Grubu Başkanı Ali Tarık Uzun, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın katılımlarıyla gerçekleşti.

Basın Bültenini Oku
08 Ekim 2013

3. Çeyrek Tüpraş Basın Açıklaması

Tüpraş 2012 yılı dokuz aylık dönemde yurtiçi satışlarını %5 artırırken, karlılıkta hedeflerine ulaştı

Basın Bültenini Oku
02 Ağustos 2013

2. Çeyrek, Tüpraş Basın Açıklaması

Tüpraş negatif ve dalgalı seyreden petrol piyasası ve kur nedeniyle ilk altı aylık dönemi Vergi Öncesi Zarar ile kapattı.

Basın Bültenini Oku
24 Temmuz 2013

Tüpraş Basın Açıklaması

Basın Bültenini Oku
14 Mayıs 2013

Sezonsallık ve ekonomik gelişmeler ilk çeyrek dönemde Tüpraş’ın faaliyetlerini etkiledi

Tüpraş’ta Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Basın Bültenini Oku
26 Nisan 2013

Tüpraş, Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Basın Bültenini Oku
01 Nisan 2013

Tüpraş’ın 53. Genel Kurul Toplantısı

Tüpraş 53.Genel Kurul Toplantısı 1 Nisan 2013 tarihinde Körfez-Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri Genel Kurul tarafından onaylandı.

Basın Bültenini Oku
05 Mart 2013

Hampetrol ve ürün arzındaki küresel sorunların sektör karlılığında belirleyici olduğu 2012 yılında Tüpraş üretim miktarını %7,5 toplam satışını %6,5 arttırdı

Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde, kükürtsüz motorin ve yüksek oktanlı benzin üretimini sağlayan Dizel Kükürt Giderme ve Yeni Reformer Ünitesi’nin açılışı 8 Kasım 2007 Perşembe günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr.Hilmi Güler, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ile İspanya Büyükelçisi Luis Felipe Fernandez De La Pena’nın katılımıyla rafineri sahasında düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi.

Basın Bültenini Oku
26 Aralık 2012

Fuel Oil Dönüşüm Projesinde Gerisayım Başladı

Basın Bültenini Oku
14 Kasım 2012

Tüpraş 2012 yılını dokuz aylık dönemde yurtiçi satışlarını % 5 artırırken karlılıkta hedeflerine ulaştı.

Tüpraş 2012 yılı dokuz aylık dönemde yurtiçi satışlarını %5 artırırken, karlılıkta hedeflerine ulaştı

Basın Bültenini Oku
14 Kasım 2012

Tüpraş 2012 yılını dokuz aylık dönemde yurtiçi satışlarını % 5 artırırken karlılıkta hedeflerine ulaştı

Tüpraş 2012 yılı dokuz aylık dönemde yurtiçi satışlarını %5 artırırken, karlılıkta hedeflerine ulaştı. Basın Bültenini Oku
28 Ağustos 2012

Tüpraş İlk altı aylık dönemde Yurtiçi satışlarını %7 artırırken Ham petrol fiyat ve Döviz kurundaki dalgalı seyre rağmen karlılıkta hedeflerine ulaştı.

2012 yılına 106,5 dolar/varil seviyesinden başlayan ve Ortadoğu ve Afrika’da petrol üreticisi ülkelerde tırmanan jeopolitik gerilimle ilk çeyrek dönem sonunda 123 dolar seviyesine çıkan Brent ham petrol fiyatı, ikinci çeyrek dönem sonunda 94 dolar/varil seviyesine gerilemiştir. İran yaptırımlarıyla pahalılaşan ağır ham petrollerin rafinerilerin üretim maliyetlerini artırması, ikinci çeyrek dönemde düşen ham petrol ve ürün fiyatlarıyla oluşan stok zararı, doğalgazdaki fiyat artışlarının enerji maliyetlerini yükseltmesi gibi nedenlerle Tüpraş’ın net rafineri marjı 2012 ikinci çeyrek dönemde geçen yılın aynı dönemine göre 0,69 $/varil azalarak 3,65 $/varil seviyesinde gerçekleşmiştir.

Basın Bültenini Oku
28 Ağustos 2012

Tüpraş İlk altı aylık dönemde Yurtiçi satışlarını %7 artırırken Ham petrol fiyat ve Döviz kurundaki dalgalı seyre rağmen karlılıkta hedeflerine ulaştı

Tüpraş İlk altı aylık dönemde Yurtiçi satışlarını %7 artırırken Ham petrol fiyat ve Döviz kurundaki dalgalı seyre rağmen karlılıkta hedeflerine ulaştı. Basın Bültenini Oku
28 Haziran 2012

Tüpraş yeni yatırım finansmanı ile 2011 Yılı, “Yılın Anlaşması” ve “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlemi” ödüllerini aldı

Tüpraş yeni yatırım finansmanı ile 2011 Yılı, “Yılın Anlaşması” ve “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlemi” ödüllerini aldı.

Basın Bültenini Oku
14 Mayıs 2012

Yurtiçi Satışlarını % 10 arttıran Tüpraş karlılığını sürdürdü

Yurtiçi satışlarını % 10 arttıran Tüpraş karlılığını sürdürdü

Basın Bültenini Oku
14 Nisan 2012

52. Olağan Genel Kurul Toplantısına ilişkin Açıklama

Tüpraş 52.Genel Kurul Toplantısı, 4 Nisan 2012 tarihinde Körfez-Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri Genel Kurul tarafından onaylandı.

Basın Bültenini Oku
08 Mart 2012

Küresel ekonomideki yavaşlamayla rafineri marjlarının zayıflaması, kur ve emtia piyasasındaki dalgalı seyre rağmen satışlarını %7 artıran Tüpraş karlılığını sürdürdü

Küresel ekonomideki yavaşlamayla rafineri marjlarının zayıflaması, kur ve emtia piyasasındaki dalgalı seyre rağmen satışlarını %7 artıran Tüpraş karlılığını sürdürdü.

Basın Bültenini Oku