Değerli Tüpraş Müşterileri

Tüpraş olarak, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında, ilk günden bu yana, Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, tüm yetkili mercileri dikkatle takip ediyor, öneri ve direktifleri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyor, bütün süreçlerimizi güncel duyurular ve gelişmeler doğrultusunda yeniden değerlendiriyoruz.

Bu dönemde önceliğimiz; siz değerli müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın güvenliğini, sağlığını en üst düzeyde koruyacak önlemleri alarak, Ülkemizin enerji ihtiyacını kesintisiz sağlamak için üretimimizin devamlılığını sağlamaktır. Zira üretimimizin aksaksız sürdürülmesi, her türlü sorunla mücadelenin temel girdisi olan enerjinin, yurdun her köşesine kesintisiz ulaştırılması bakımından büyük önem taşıyor. Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında stratejik öneme sahip şirketi olarak, üretimin sürekliliğini sağlamayı ulusal bir sorumluluk olarak görüyoruz. Dolayısıyla çalışma düzenimiz ve operasyonlarımızı da bu amaca yönelik olarak sürekli güncelliyoruz.

 

Covid-19 nedeniyle kara dolum/müşteri hizmetlerinde alınan önlemler

 • Doluma girecek tüm sürücülere ateş ölçümü yapılmaktadır.
 • Kara dolum teslimat saatleri minimum temas ve maksimum hizmet kapsamında revize edilmiştir.
 • Rafinerilerimizde maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.
 • Ortak kullanımdan kaynaklı riskler olabileceği için Nomeks kıyafet verilmesi uygulaması sonlandırılmıştır.
 • Talep kabul ofisleri önüne fiziksel bariyerler yerleştirilmiş, sürücülerin kullanımı için dezenfektan koyulmuş, zeminlere mesafe uyarıcı etiketler yapıştırılmıştır. 
 • Kafeterya hizmeti olan rafinerilerimizde mekan içerisinde hizmet verme sonlandırılmış, paket servis uygulamasına geçilmiştir. Çay/Kahve hizmetleri ise kağıt bardak ile yapılmaktadır.
 • Talep kabul bürolarındaki alanlar, Akaryakıt Dağıtım Kuruluşları Ofis önleri ve müşterilerimizin/sürücülerin bekleme alanları ilgili kurumların destekleri ile dezenfekte edilmektedir.
 • Sürücülerin kullandığı mescit gibi ortak alanlar kapatılmış; tuvalet ve lavabolar ise sık aralıklarla dezenfekte edilmektedir. Sürücü sigara içme alanları mekanın genişliğine göre ya dışarı taşınmış ya da 1/ 2 kişi alınacak şekilde revize edilmiştir.
 • Talep kabul ofisleri önündeki camlar kapatılmış, giyotin pencereler ise sadece evrak alışverişi sağlayacak şekilde yaklaşık 5 cm'ye indirilmiştir.
 • Tüm kayıtlı müşterilerimizin sürücülerine her gün bilinçlendirme kısa mesajları gönderilmektedir.

 

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Kuluçka (inkübasyon) süresi, virüs vücuda girdikten sonra belirtilerin ve hastalığın ortaya çıkması için geçen süredir. Hastalık, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (39 °C) öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısının da olduğu görülmüştür. Ağır seyreden vakalarda ise akciğer enfeksiyonu, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Hastalık nasıl bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Hastalıktan nasıl korunulabilir?

Hastalıktan nasıl korunulabilir?

Hastalıktan korunmak için bir aşı henüz geliştirilmiş değildir. Bu nedenle korunmada akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir. Şu an ülkemizde hastalığın yayılması söz konusu olmadığından özel bir önlem alınmasına gerek yoktur. Ancak solunum yolu enfeksiyonu yapan çok sayıda virüsün (grip, nezle virüsleri vb.) insanlar arasında dolaşmakta olduğu kış aylarında sadece 2019-nCoV’tan değil, diğer tüm solunum virüslerinden korunmak için:

 • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • Mevsimsel grip dahil olmak üzere hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkünse en az 1 m uzakta bulunulmalı).
 • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
 • Yeni koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonu, influenza virüsünün neden olduğu griple karıştırılmamalıdır.
 

 

Maske kullanılmalı mı? Ne zaman ve nasıl?

Maske kullanılmalı mı? Ne zaman ve nasıl?

Türkiye'de artık kalabalık yerlerde maske takmak zorunlu. Peki maske nasıl kullanılmalı, nasıl takılmalı nasıl çıkarılmalı? Maske bir kez kullanıldıktan sonra bir daha kullanılabilir mi? Sağlık Bakanlığı, COVID-19 nedeniyle kullanılmaya başlanan tıbbi maskeyle ilgili kılavuz yayınladı.

Belirtiler

Doktora ne zaman başvuralım?

Ateş, öksürük varsa ve nefes almakta güçlük çekiliyorsa, tıbbi yardım almak için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yeni COVID-19 vakası görülen ülkelere seyahat eden kişilerin yolculuk dönüşü 14 gün içinde ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gelişirse sağlık kuruluşuna başvurmaları ve seyahat öyküsünü bildirmeleri gerekmektedir.

Seyahat Edecekler İçin Öneriler

 • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
 • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir.
 • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
 • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız, ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanımalıdır.
 • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
 • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

COVID-19 Bilgi ve Takip için Linkler

T.C. Sağlık Bakanlığı: https://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/koronavirus
ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Web Sitesi: https://www.cdc.gov/
Dünya Sağlık Örgütü: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Kaynaklar: 

https://www.saglik.gov.tr
https://www.ku.edu.tr/koronavirus