EN

Yönetim Kurulu

Ömer M. Koç
Ömer M. Koç
Yönetim Kurulu Başkanı

Columbia College’dan (ABD) 1985 yılında BA derecesiyle mezun olmuştur. Bir sene Kofisa Trading’de çalışmıştır. Columbia Business School’dan MBA derecesi almıştır (1989). Ramerica Intl. Inc.’de çalıştıktan sonra, 1990 yılında Koç Topluluğu’na katılarak, Gazal A.Ş.’de Müdürlük, Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2004 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmuş, Mayıs 2008’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir. Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Geyre Vakfı Başkanlığı, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

2006 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömer M. Koç,  2008 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.
 

 ALİ Y. KOÇ
ALİ Y. KOÇ
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi’nden (ABD) aldığı yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. 1990-1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na katılmış, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997-2006 yılları arasında Koç Holding’de Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2006-2010 yılları süresince Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ocak 2008’den beri üyesi olduğu Yönetim Kurulu’nda Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir. Koç, aynı zamanda, birçok Koç Topluluğu şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Bu görevlerine ek olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için, URAK - Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Başkan, 1907 Fenerbahçe Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanı, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK’de Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Harvard Üniversitesi, Bank of America ve CFR’da Global Danışma Kurulu Üyesidir.

2008 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç,  Nisan 2016 ’dan bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.
 

RAHMİ M. KOÇ
RAHMİ M. KOÇ
Yönetim Kurulu Üyesi

Rahmi M. Koç, yükseköğrenimini Johns Hopkins Üniversitesi Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde tamamlamıştır. İş yaşamına 1958 yılında Koç Topluluğu’nda, Otokoç şirketinde başlamış ve çalışma hayatı boyunca Koç Holding bünyesinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1980 yılında İcra Komitesi Başkanı olan Rahmi M. Koç, 1984 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. 2003 yılından itibaren Koç Holding Şeref Başkanı unvanıyla çalışmalarını sürdürmektedir. 1995-1996 yıllarında Milletlerarası Ticaret Odası Başkanlığı yapan Rahmi M. Koç, Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekilliği, Koç  Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, VKV Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanlığı, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanlığı, TİSK Danışma Kurulu Üyeliği, Foreign Policy Association Fahri Üyeliği, New York Metropolitan Sanat Müzesi Onursal Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Global İlişkiler Forumu Derneği Kurucu Üyeliği gibi görevleri de yürütmektedir. Rahmi M. Koç, 2008 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Semahat Arsel
Semahat Arsel
Yönetim Kurulu Üyesi

1964 yılında, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak iş hayatına başlayan Semahat Arsel, halen bu görevinin yanı sıra Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı, Florance Nightingale Vakfı İkinci Başkanlığı ve Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nun kurucusu olan Semahat Arsel, 2009 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

TEMEL K. ATAY
TEMEL K. ATAY
Yönetim Kurulu Üyesi

Lisans eğitimini İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış ve ardından Wayne State Üniversitesi İşletme Bölümü’nde ihtisas yapmıştır. İş yaşamına 1965 yılında Chrysler Sanayi’de Ürün Geliştirme Mühendisi olarak başlayan Atay, Koç Topluluğu’na 1966 yılında katılmış,  Otoyol Sanayi A.Ş. ve Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerinin yanı sıra Koç Holding bünyesinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur.

2000-2001 yıllarında Koç Holding CEO’luğu yapan Atay, 1996 yılında Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, 2006 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Dr. Bülent Bulgurlu
Dr. Bülent Bulgurlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Yüksek öğrenimini Ankara Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nin ardından Norveç Teknik  Üniversitesi’nde aldığı doktora programıyla sürdürmüştür. 1972 yılında Elliot Strömme A/S, Oslo’da İnşaat Mühendisi olarak iş hayatına atılan Bulgurlu, 1977 yılında Garanti İnşaat’ta Saha Mühendisi olarak göreve başlamıştır. Sırasıyla Mühendislik, Planlama ve İnşaat Müdürlüğü, Şantiye Koordinasyon ve İnşaat Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinin ardından Garanti-Koza A.Ş.’de Murahhas Üye olarak görevine devam etmiştir. Koç Holding ve 1996 yılından itibaren Turizm ve Hizmetler Grubu Başkanı, Turizm ve İnşaat Grubu Başkanı, Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı olarak görev almıştır. Mayıs 2007-Nisan 2010 tarihleri arasında Koç Holding CEO’su olarak görev yapmıştır. Mayıs 2007’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca, TÜSİAD ve TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Üyesi’dir. 

Dr. Bülent Bulgurlu, 2007-2012 yıllarının ardından,  2014 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.

O.Turgay Durak
O.Turgay Durak
Yönetim Kurulu Üyesi

Lisans eğitimini Nortwestern Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış ve aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi almıştır. İş yaşamına 1976 yılında Otosan’da Uygulama Mühendisi olarak başlayan O. Turgay Durak, 1982’de Proje Koordinasyon Müdürlüğü ve 1984’te Proje Koordinasyon Daire Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. 1986 yılında Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, 1987 yılında Satınalma Genel Müdür Yardımcısı ve 2000 yılında Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.’de Genel Müdür Baş Yardımcısı olan Durak, 2002-2007 yılları arasında Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. 2007-2009 yılları arasında Koç Holding Otomotiv Grup Başkanlığı yapan Durak, 2009-2010 yılları arasında Koç Holding A.Ş. CEO Vekili, 2010-31 Mart 2015 tarihleri arasında Koç Holding CEO’su olarak görev yapmıştır. 

O.Turgay Durak, 5 Nisan 2010 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Levent Çakıroğlu
Levent Çakıroğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış, University of Illinois’den yüksek lisans derecesini almıştır. İş yaşamına 1988’de Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak başlamıştır. 1997-1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Koç Holding’e 1998 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmış, 2002-2007 yılları arasında Koçtaş Genel Müdürlüğü, 2007-2008 yıllarında Migros Genel Müdürlüğü, 2008-2015 yıllarında Arçelik Genel Müdürlüğü ve 2010-2015 yıllarında da Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Şubat 2015’te Koç Holding CEO Vekili olarak atanan Çakıroğlu, Nisan 2015’ten bu yana Koç Holding CEO’su olarak görev yapmaktadır. Levent Çakıroğlu, 30 Mart 2015’ten bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Erol Memioğlu
Erol Memioğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. 1979 yılında TPAO’da Uzman Mühendis olarak göreve başlayan Memioğlu, TPAO’da Üretim Müdürlüğü ve Yurt Dışı Projeler Grup Başkanlığı görevlerinin ardından 1999 yılında Koç Holding’de Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Memioğlu, 2003-2004 yılları arasında iş hayatına Koç Holding Enerji Grubu İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmiş,  Mayıs 2004 ile Nisan 2016 tarihleri arasında Koç Holding Enerji Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Memioğlu, 2006 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Yağız Eyüboğlu
Yağız Eyüboğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuş, 1996 yılında Koç Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına 1991 yılında Arçelik A.Ş.’de Yetiştirme Elemanı olarak başlayan Yağız Eyüboğlu, 1993 yılından itibaren Koç Holding’de yaklaşık 10 yıl boyunca sırasıyla, Denetim Uzmanlığı, Koordinatör Yardımcılığı ve Mali Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2004-2009 yılları arasında Arçelik A.Ş.’de Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Beko Elektronik A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, Koç Holding A.Ş. Dış Ticaret ve Turizm Grubu Başkanı’na Yardımcı ve Koç Holding A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yaptı. 2009 – Ekim 2015 döneminde Aygaz Genel Müdürü olarak görev yapan Yağız Eyüboğlu, Ekim 2015 itibarı ile Koç Holding Enerji Grubu Başkan Vekili, ardından 6 Nisan 2016 tarihi itibariyle Koç Holding Enerji Grubu Başkanı olarak atanmıştır. Eyüboğlu, Koç Topluluğu’nun çeşitli şirketlerinde ve muhtelif sivil toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

4 Nisan 2016 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Süleyman Karaman
Süleyman Karaman
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve ÖİB Temsilcisi

İstanbul Pertevniyal Lisesi'nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden 1978 yılında mezun oldu.Aynı üniversitede üstün başarı ile yüksek lisansını tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi unvanına sahip oldu.1979-81 yılları arasında İTÜ bünyesinde motor, traktör ve ziraat makineleri konusunda yapılan prototip  çalışmalarında görev aldı. 1984-94 yılları arasında Otomotiv Yan Sanayinde sırasıyla İşletme Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yaptı. 1994 yılında İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşları olan İSFALT, İSBAK, İSTON, İSMER ve BELLUR'da görev aldı.31 Aralık 2002 tarihinde TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Bu dönemde Yüksek Hızlı Tren projesi başta olmak üzere 100’den fazla demiryolu projesinin hayata geçirilmesine katkılar sağladı. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ndeki çalışmalarından dolayı Cumhurbaşkanı’ndan inovasyon ödülü aldı. Türk Telekom, TTNET ve TÜRKSAT yönetim kurullarında görev yaptı.2015 yılında TCDD bünyesindeki görevinden istifa ederek AK Parti Erzincan Milletvekili aday adayı oldu. Halen TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
 
Evli ve 3 çocuk babası olan Süleyman Karaman, İngilizce bilmektedir. 
 

Ahmet Turul
Ahmet Turul
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1959 Van doğumlu olan Ahmet Turul, 1980’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 
1980-1988 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzman Yardımcısı ve Hesap Uzmanı olarak görev yaptıktan sonra, 1988-1999 yılları arasında Koç Holding A.Ş.’de Mali İşler Koordinatör Yardımcısı ve Mali İşler Koordinatörü olarak, 1999-2002 yılları arasında Koç Tüketici Finansmanı A.Ş.’de Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak, 2002-2010 yılları arasında ise Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.’de Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 
2010 yılından itibaren Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. şirketlerinin Yönetim Kurulu Üyesi, 2013 yılından itibaren ise Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Bu görevleri yanında Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nde (TSB) Hayat Dışı Yönetim Komitesi ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Emeklilik Gözetim Merkezi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği ve TSB’yi temsilen Vergi Konseyi Üyeliği görevlerini de sürdürmektedir. 
Ahmet Turul,  31  Mart 2014 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi görevini yürütmektedir.

Gökçe Bayındır
Gökçe Bayındır
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1939 yılında İstanbul’da doğan Gökçe Bayındır, ilk ve orta öğreniminin ardından, Robert Kolej’den mezun olmuştur. 1965 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin İşletme İdaresi Bölümü’nü bitiren Bayındır, aynı bölümde yüksek lisansını tamamlamıştır. Askerlik görevini müteakip, iş hayatına 1967 yılında başlayan Bayındır, 1971 yılında Tofaş Oto Ticaret A.Ş.’de Pazarlama Müdürü olarak göreve başlamıştır. Daha sonra Tofaş Oto Ticaret A.Ş. bünyesinde Genel Müdür Yardımcılığı ve 1979 yılından itibaren Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuştur. Bu görevini takiben, 1987 tarihinde Koç Holding A.Ş. bünyesinde Tofaş Grubu Başkan Yardımcılığı ve ardından Tofaş Grubu Başkanlığı yapan Bayındır, 2000 yılında Koç Grubundan emekli olmuştur.

Koç Grubu’nda çalıştığı yıllarda, başta Tofaş Oto Ticaret A.Ş. ve Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’de olmak üzere, değişik şirketlerde yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Bayındır, 4 Nisan 2012 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi görevini yürütmektedir.

Kutsan Çelebican
Kutsan Çelebican
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yapmıştır. 1969 yılında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nda iş hayatına başlamış, 1979-1982 yıllarında Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdür Yardımcılığı ve daha sonra atandığı Dünya Bankası (IBRD) İcra Direktör Yardımcılığı görevlerini yapmıştır. 1987 yılında Koç Topluluğu’na katılmış ve Finansman Koordinatörlüğü, Başkan Yardımcılığı, Finansman Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunduğu Koç Topluluğu’ndan 2001 yılı Aralık ayında emekliye ayrılmıştır. Halen kendi finansman danışmanlık şirketini yönetmektedir. 4 Nisan 2012 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi görevini yürütmektedir.

Osman Mete Altan
Osman Mete Altan
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde 1965 yılında tamamlamıştır. Aynı üniversitede Yüksek Lisans, Uludağ Üniversitesi’nde İş İdaresi eğitimi yapmıştır. 1966-1968 yıllarında iki yıl TUMPANE Co. Inc. adlı Amerikan şirketinde çalışan Altan, askerlik görevini 1970 yılında tamamlamıştır. Aynı yıl TOFAŞ Otomobil Fabrikasında çalışmaya başlayarak, sırası ile Atölye Mühendisi, Üretim Müdürü, Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunmuştur.

1995 yılında OTOYOL A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atanan Altan, 2003 yılı Temmuz ayında emekli oluncaya kadar bu görevini sürdürmüştür. Altan, 4 Nisan 2012 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi görevini yürütmektedir.