EN

Haber ve Söylentilere İlişkin Açıklama

Haber ve Söylentilere İlişkin Açıklama
Petrol İş Sendikası ile yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sürecinde rafinerilerimizde gerçekleşen işçi eylemleri ile ilgili olarak basın organlarında bazı haberlerin yayınlandığı görülmüştür.

Şirketimiz ile işyerlerimizde yetkili Petrol İş Sendikası arasında imzalanmış olan Toplu İş Sözleşmesi 31 Aralık 2016 tarihinde bitmiş olup, sözleşme yenileme görüşmelerine 18 Ocak 2017 tarihinde başlanmıştır. Bu süreçte bazı çalışanlarımızın, geçmiş dönemlerde de zaman zaman yaşandığı üzere gösterileri ve eylemleri olmaktadır.

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili Kanun'un 62. maddesine göre iş yerimiz grev ve lokavt yasağı kapsamındadır. Bu nedenle Şirketimiz işyerlerinde herhangi bir grev uygulaması bulunmamakta olup, yapılan işçi eylemleri nedeniyle faaliyetlerimizi önemli ölçüde etkileyecek herhangi bir gelişme söz konusu olmamıştır.

Bu kapsamda basına yansıyan söz konusu eylemler için Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 sayılı Özel Durum Tebliğine göre kamuya açıklanacak herhangi bir konu bulunmamakla birlikte, işbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun talebi üzerine yapılmıştır.