EN

Ülkemizin İlk Özel Demiryolu İşletmecisi Oluyoruz

Ülkemizin İlk Özel Demiryolu İşletmecisi Oluyoruz

Tek Tüpraş felsefemiz kapsamında rafinerilerimizin daha verimli çalışması için demiryolları ile 2006 yılında başladığımız rafineriler arasında taşımacılığımız artarak devam etmekte. Tüpraş'ın, demiryolu kapsamında gerçekleştirdiği yatırımlar, atılımlar ve yenilikler (ECM, DTİ, EYS ve Körfez Ulaştırma A.Ş.) Türkiye Demiryollarının, Avrupa'daki benzerleri doğrultusunda yeni yapılanması ile birlikte, yeni fırsatlara dönüşmektedir.

İş süreçlerimizde verimliliğin, teknik yetkinliklerimizde takip ve odaklılığın arttırılması hedefi ile 2006 yılından bu yana rafinerilerimiz arası artan demiryolu taşımalarımızın, ülkemizde demiryolu taşımacılığının serbestleşmesiyle %100 iştirakimiz olan Körfez Ulaştırma A.Ş. bünyesinde yapılacaktır. Şirketimiz demiryolu taşımacılığına, 491 adet sarnıçlı vagon ve TCDD'den kiralanan 5 dizel lokomotifle Aralık ayı başında fiilen başlayacaktır.

16 Haziran 2017 tarihinde "Demiryolu Tren İşletmeciliği Yetki Belgesi" ile 20 Eylül 2017 tarihinde de ülkemizde ilk "Emniyet Yönetim Sertifikası" alınarak, Türkiye'nin ilk özel demiryolu tren işletmecisi olduk. Bu girişimimizle ülkemiz ve Topluluğumuz için daha büyük katma değer üretirken, demiryolunun emniyetli ve çevreci yanından elde edilen faydaları artırmayı, ilerleyen yıllarda geniş bir ürün gamında demiryolu taşıması hedeflenmektedir.

TCDD serbestleşme çalışmaları kapsamında ikiye ayrılarak yeniden yapılandı. Altyapı TCDD olarak kalırken, çeken ve çekilen araçlar TCDD Taşımacılık A.Ş. olarak düzenlendi, özel firmalara tren işletmecisi olma fırsatı tanındı. %100 Tüpraş sermayesi ile kurulan Körfez Ulaştırma A.Ş. Türkiye'nin ilk özel demiryolu tren işletmecisi oldu, kurulan Emniyet Yönetim Sistemi ve sertifikasyonu ile ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirdik. Tüpraş iştiraki Körfez Ulaştırma A.Ş. yıllık 2,5 milyon tona yakın akaryakıt taşımacılığı ile Türkiye'de demiryolu taşımacılığının %10'luk tutarını tek başına üstlenmeyi ve en büyük akaryakıt taşımacısı olmayı hedeflemektedir.