EN

Horizon 2020’de 4 Projemiz kabul edildi

Horizon 2020 SPIRE çağrısına yapılan FUDIPO (Future Directions of Production Planning and Optimized Energy and Process Industries) proje başvurumuz, Avrupa Komisyonu değerlendirme süreçlerini başarıyla geçerek Avrupa Komisyonu ile müzakere sürecine davet edildi. Proje; AB çerçeve programlarının devamı, dünyanın en yüksek bütçeli ve en prestijli sivil araştırma programı olan Horizon 2020 kapsamında desteklenen 4. projemiz olma özelliğini taşıyor.

FUDIPO projesinin amacı, farklı birimlerden farklı kontrol seviyelerinin entegre edilerek büyük ölçekli hatta şirket düzeyinde, optimizasyon sisteminin geliştirilmesi, valide edilmesi ve uygulanması. Proje kapsamında matematiksel modelleme ve simülasyon çalışmaları pilot tesislerde ve gerçek ünitede yapılan testler ile birleştirerek entegre sistem geliştirilecek ve farklı sektörler için test edilecek.

Tüm AB projelerimiz değerlendirildiğinde 1 FP7, 2 Eureka ve 4 adet Horizon 2020 projemiz kabul edildi. Bu projelerde İspanya, İngiltere, Danimarka, İsveç ve İsrail’in arasında bulunduğu 13 farklı ülkeden 36 farklı ortak ile çalışıldı.